Един аматьор решава да възкреси прочутия принцип на Кубертен и си поставя за цел да постигне поне половината от резултатите на шампионите в общо 80 олимпийски дисциплини за четири години. Авторът на „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ Илия Троянов се впуска в това приключение с отворено съзнание, с много чувство за хумор и самоирония, но също и с важни въпроси, които търсят своите отговори.
Пътят на Троянов го отвежда в различни точки на света, в страни, прочути със своите спортни постижения, и го среща с огромно разнообразие от характери и идеи. Авторът тренира борба в Техеран, джудо в Токио, гимнастика с Йордан Йовчев в България, плажен волейбол в Рио де Жанейро, а маратон тича не къде да е, а между селцето Маратон и Атина.
В „Моята олимпиада“ авторът изследва своята собствена същност, достига физическите си граници, успява да победи сам себе си и така да се промени. Той успява обаче и да открие много за човешката природа като цяло, за връзката между физическото и духовното, за истинския смисъл на спорта – отвъд медалите, световните рекорди, славата и бизнеса.
„При изследването на моите телесни и умствени граници научих не само колко слабости имам, но и колко разнообразен е човекът. Многообразието на физическите възможности е огромно. Можем да се потупаме по рамото. Нито едно друго същество в царството на животните не притежава толкова дарби.“ – казва Илия Троянов.
"Моята олимпиада" е не само дневникът на едно пътуване към себе си, но и труд по антропология, кодова книга за дешифриране на човешкото поведение в целия му спектър. Това е пътешествие, в края на което отвъд медалите и рекордите се крие хармонията между тялото и духа, посочват от "Сиела".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg