Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Илия Троянов – за спорта като част от живота

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един аматьор решава да възкреси прочутия принцип на Кубертен и си поставя за цел да постигне поне половината от резултатите на шампионите в общо 80 олимпийски дисциплини за четири години. Авторът на „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ Илия Троянов се впуска в това приключение с отворено съзнание, с много чувство за хумор и самоирония, но също и с важни въпроси, които търсят своите отговори.

Пътят на Троянов го отвежда в различни точки на света, в страни, прочути със своите спортни постижения, и го среща с огромно разнообразие от характери и идеи. Авторът тренира борба в Техеран, джудо в Токио, гимнастика с Йордан Йовчев в България, плажен волейбол в Рио де Жанейро, а маратон тича не къде да е, а между селцето Маратон и Атина.

В „Моята олимпиада“ авторът изследва своята собствена същност, достига физическите си граници, успява да победи сам себе си и така да се промени. Той успява обаче и да открие много за човешката природа като цяло, за връзката между физическото и духовното, за истинския смисъл на спорта – отвъд медалите, световните рекорди, славата и бизнеса.

„При изследването на моите телесни и умствени граници научих не само колко слабости имам, но и колко разнообразен е човекът. Многообразието на физическите възможности е огромно. Можем да се потупаме по рамото. Нито едно друго същество в царството на животните не притежава толкова дарби.“ – казва Илия Троянов.

"Моята олимпиада" е не само дневникът на едно пътуване към себе си, но и труд по антропология, кодова книга за дешифриране на човешкото поведение в целия му спектър. Това е пътешествие, в края на което отвъд медалите и рекордите се крие хармонията между тялото и духа, посочват от "Сиела".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15