Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на ректорите в държавните вузове и нуждата от общ регламент

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Как новите договори за управление, които ректорите на държавните висши училища ще сключват с министъра на образованието и Наредбата за начина за определяне на възнагражденията им, ще свържат висшите училища с държавната политика в областта на образованието и нуждите на пазара на труда? Министърът на образованието и науката ще проведе днес видеоконферентна среща днес с ректорите на държавните висши училища. На тази среща ще бъдат обсъдени въпроси около Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища по договоите им, сключени с министъра на образованието. За първи път се регламентира общ начин, по който ще се определят възнагражденията на ректорите за всички държавни вузове.

Анастас Герджиков, ректор на СУ "Св. Кл. Охридски" и председател на Съвета на ректорите, изказа своето мнение в "Нашият ден" за тази обща регулация на определянето на възнагражденията:

"Има различни мнения по това дали министърът трябва да сключва договори за управление с ректорите. Някои от ректорите изразяват опасения, че един злонамерен министър би могъл да влияе на ректорите и да ги постави в подчинено положение, особено ако става дума за някаква партийна политика. Въпреки това се наложи мнението, че такава опасност няма и през февруари Законът за висше образование възприе тази идея. Следствие на това е и начинът, по който ще се формира възнаграждението на ректорите. Досега то се определяше от Академичните съвети или след разговори със синдикатите. Поради това имаше големи разлики между университетите, които невинаги съответстваха, например, на средната заплата в университета.  

Това не е първото обсъждане с министъра на образованието. Наредбата беше изменена в следствие на това, което ректорите предложиха на министъра, сега позициите с сближиха до голяма степен и едва ли ще има голямо недоволство."

Проф. Герджиков изрази надежда, че ще има по-справедливо съответствие между работата на един ректор и неговото възнаграждение.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, коментира Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища.

"Това е стъпка в правилната посока. При нас, в УНСС, заплата на ректора се определя при преговорите при сключването на Колективния трудов договор със синдикатите, който е публичен. Аз подкрепям тази наредба и усилията на Министерството на образованието и науката все пак да се внесе известна равнопоставеност."

Проф. Димитров изтъкна, че ректорите на големите университети управляват доста големи фондации. Той подчерта, че трябва да има контрол, но и че не бива да се изпада в сиромахомилство при определянето на ректорските възнаграждения.

Петър Николов, зам.-министър на образованието с ресор "Висше образование", коментира предстоящата среща в "Нашият ден":

"Министър Вълчев и проф. Герджиков са достатъчно диалогични като личности и смятам, че ще се стигне до приемливо решение."

Николов сподели своите наблюдения по отношение на качеството на висшето образование както за държавните, така и за частните училища.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25