Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от спрелия свят 2: Гънки от бетон

Нарекоха го „демон“ и „хамелеон“. Превзе света неочаквано бързо в началото на 2020 година и уби безброй хора. Предизвика ужас и отричане, противоречиви решения на правителства, истерични конспиративни теории, тревожност от липсата на медицински ресурси и смайващи графики на летящи числа, зад които се крие нечия смърт. Лекари и учени търсят решения и знание.

„Той“ е Covid-19.

През първите месеци на 2020 г. здравите, затворени в домовете си, пляскаха от балконите, за да подкрепят лекарите. В същото време загрижени за свободата гласове се надигнаха срещу наложената изолация.

През лятото на 2020-а ужасът от смъртта отстъпи пред страха от разпадащите се икономики. Човечеството отново забрави за съпричастността, неустойчивите здравни системи, егоцентричните политици, расизма, и заживя почти по старому.

„Истории от спрелия свят“ събира фрагменти от лични преживявания, професионален опит, страхове, теории, преценки, политически и обществени процеси, разгърнали се във времето на  Covid-19.

Личен архив; снимката е направена по време на карантината

Част втора: „Гънки от бетон“ разказва за Евгения, Борис и дъщеря им Яра, които в края на пролетта живеят 14 дни в карантина – под сянката на вируса. 

„Поканихме един приятел, да види къщата. И той много ведро слезе без маска от колата. Поздрави ни, а ние бяхме с маска, защото средното ни дете е с муковисцидоза и ние много се пазехме... Затова се дръпнахме лекичко настрани, но махнахме маските. Застанахме уж на два метра разстояние от него и си поговорихме... и това беше... Няколко дни по-късно, трябваше да заминаваме за Австрия. Момичето дойде, взе ни проби за PCR теста и ни каза: „Ако има нещо, ние ще ви се обадим.“ Никой не ни се обади. Но и ние нямахме съмнения и си казахме, че на път към границата ще си вземем тестовете и продължаваме. Няколко дни по-късно отиваме на гишето, където трябваше да си вземем тестовете, и момичето ни казва: „Боже господи, вие сте положителни. Аз ѝ казвам: „Глупости, абсурд!“.  В този момент получаваш нещо като присъда – сядаш вкъщи и започваш да чакаш кога ще те екзекутира тая присъда.“

Екипът ни работи при необичайни обстоятелства за този радиодокумент.

Благодаря на звукоинженера Константин Райдовски за желанието да работим въпреки риска от зараза. Необходимостта от социална дистанция утежняваше процеса на постпродукцията, но той направи всичко необходимо проектът да бъде завършен.

Благодаря и на Теодор Иванов, редактор на „Истории от спрелия свят“, който написа музиката за фийчъра.

Песента „Control” е композирана и изпълнена от Яра Енев, по време на карантината им. Можете да я чуете в звуковия файл.

„Истории от спрелия свят“ ще продължи като сериал, защото многото лица на Covid-19 извадиха на повърхността твърде много загърбени от човечеството проблеми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15
Моника Евстатиева

Моника Евстатиева: В момента журналистиката в САЩ е под атака

Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ)  Моника Евстатиева  коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..

публикувано на 02.05.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Как можем да се откажем от дарение?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..

публикувано на 02.05.25 в 14:35