Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от спрелия свят 2: Гънки от бетон

Нарекоха го „демон“ и „хамелеон“. Превзе света неочаквано бързо в началото на 2020 година и уби безброй хора. Предизвика ужас и отричане, противоречиви решения на правителства, истерични конспиративни теории, тревожност от липсата на медицински ресурси и смайващи графики на летящи числа, зад които се крие нечия смърт. Лекари и учени търсят решения и знание.

„Той“ е Covid-19.

През първите месеци на 2020 г. здравите, затворени в домовете си, пляскаха от балконите, за да подкрепят лекарите. В същото време загрижени за свободата гласове се надигнаха срещу наложената изолация.

През лятото на 2020-а ужасът от смъртта отстъпи пред страха от разпадащите се икономики. Човечеството отново забрави за съпричастността, неустойчивите здравни системи, егоцентричните политици, расизма, и заживя почти по старому.

„Истории от спрелия свят“ събира фрагменти от лични преживявания, професионален опит, страхове, теории, преценки, политически и обществени процеси, разгърнали се във времето на  Covid-19.

Личен архив; снимката е направена по време на карантината

Част втора: „Гънки от бетон“ разказва за Евгения, Борис и дъщеря им Яра, които в края на пролетта живеят 14 дни в карантина – под сянката на вируса. 

„Поканихме един приятел, да види къщата. И той много ведро слезе без маска от колата. Поздрави ни, а ние бяхме с маска, защото средното ни дете е с муковисцидоза и ние много се пазехме... Затова се дръпнахме лекичко настрани, но махнахме маските. Застанахме уж на два метра разстояние от него и си поговорихме... и това беше... Няколко дни по-късно, трябваше да заминаваме за Австрия. Момичето дойде, взе ни проби за PCR теста и ни каза: „Ако има нещо, ние ще ви се обадим.“ Никой не ни се обади. Но и ние нямахме съмнения и си казахме, че на път към границата ще си вземем тестовете и продължаваме. Няколко дни по-късно отиваме на гишето, където трябваше да си вземем тестовете, и момичето ни казва: „Боже господи, вие сте положителни. Аз ѝ казвам: „Глупости, абсурд!“.  В този момент получаваш нещо като присъда – сядаш вкъщи и започваш да чакаш кога ще те екзекутира тая присъда.“

Екипът ни работи при необичайни обстоятелства за този радиодокумент.

Благодаря на звукоинженера Константин Райдовски за желанието да работим въпреки риска от зараза. Необходимостта от социална дистанция утежняваше процеса на постпродукцията, но той направи всичко необходимо проектът да бъде завършен.

Благодаря и на Теодор Иванов, редактор на „Истории от спрелия свят“, който написа музиката за фийчъра.

Песента „Control” е композирана и изпълнена от Яра Енев, по време на карантината им. Можете да я чуете в звуковия файл.

„Истории от спрелия свят“ ще продължи като сериал, защото многото лица на Covid-19 извадиха на повърхността твърде много загърбени от човечеството проблеми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05