Нарекоха го „демон“ и „хамелеон“. Превзе света неочаквано бързо в началото на 2020 година и уби безброй хора. Предизвика ужас и отричане, противоречиви решения на правителства, истерични конспиративни теории, тревожност от липсата на медицински ресурси и смайващи графики на летящи числа, зад които се крие нечия смърт. Лекари и учени търсят решения и знание.
„Той“ е Covid-19.
През първите месеци на 2020 г. здравите, затворени в домовете си, пляскаха от балконите, за да подкрепят лекарите. В същото време загрижени за свободата гласове се надигнаха срещу наложената изолация.
През лятото на 2020-а ужасът от смъртта отстъпи пред страха от разпадащите се икономики. Човечеството отново забрави за съпричастността, неустойчивите здравни системи, егоцентричните политици, расизма, и заживя почти по старому.
„Истории от спрелия свят“ събира фрагменти от лични преживявания, професионален опит, страхове, теории, преценки, политически и обществени процеси, разгърнали се във времето на Covid-19.
Част втора: „Гънки от бетон“ разказва за Евгения, Борис и дъщеря им Яра, които в края на пролетта живеят 14 дни в карантина – под сянката на вируса.
„Поканихме един приятел, да види къщата. И той много ведро слезе без маска от колата. Поздрави ни, а ние бяхме с маска, защото средното ни дете е с муковисцидоза и ние много се пазехме... Затова се дръпнахме лекичко настрани, но махнахме маските. Застанахме уж на два метра разстояние от него и си поговорихме... и това беше... Няколко дни по-късно, трябваше да заминаваме за Австрия. Момичето дойде, взе ни проби за PCR теста и ни каза: „Ако има нещо, ние ще ви се обадим.“ Никой не ни се обади. Но и ние нямахме съмнения и си казахме, че на път към границата ще си вземем тестовете и продължаваме. Няколко дни по-късно отиваме на гишето, където трябваше да си вземем тестовете, и момичето ни казва: „Боже господи, вие сте положителни. Аз ѝ казвам: „Глупости, абсурд!“. В този момент получаваш нещо като присъда – сядаш вкъщи и започваш да чакаш кога ще те екзекутира тая присъда.“
Екипът ни работи при необичайни обстоятелства за този радиодокумент.
Благодаря на звукоинженера Константин Райдовски за желанието да работим въпреки риска от зараза. Необходимостта от социална дистанция утежняваше процеса на постпродукцията, но той направи всичко необходимо проектът да бъде завършен.
Благодаря и на Теодор Иванов, редактор на „Истории от спрелия свят“, който написа музиката за фийчъра.
Песента „Control” е композирана и изпълнена от Яра Енев, по време на карантината им. Можете да я чуете в звуковия файл.
„Истории от спрелия свят“ ще продължи като сериал, защото многото лица на Covid-19 извадиха на повърхността твърде много загърбени от човечеството проблеми.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg