Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от спрелия свят 2: Гънки от бетон

Нарекоха го „демон“ и „хамелеон“. Превзе света неочаквано бързо в началото на 2020 година и уби безброй хора. Предизвика ужас и отричане, противоречиви решения на правителства, истерични конспиративни теории, тревожност от липсата на медицински ресурси и смайващи графики на летящи числа, зад които се крие нечия смърт. Лекари и учени търсят решения и знание.

„Той“ е Covid-19.

През първите месеци на 2020 г. здравите, затворени в домовете си, пляскаха от балконите, за да подкрепят лекарите. В същото време загрижени за свободата гласове се надигнаха срещу наложената изолация.

През лятото на 2020-а ужасът от смъртта отстъпи пред страха от разпадащите се икономики. Човечеството отново забрави за съпричастността, неустойчивите здравни системи, егоцентричните политици, расизма, и заживя почти по старому.

„Истории от спрелия свят“ събира фрагменти от лични преживявания, професионален опит, страхове, теории, преценки, политически и обществени процеси, разгърнали се във времето на  Covid-19.

Личен архив; снимката е направена по време на карантината

Част втора: „Гънки от бетон“ разказва за Евгения, Борис и дъщеря им Яра, които в края на пролетта живеят 14 дни в карантина – под сянката на вируса. 

„Поканихме един приятел, да види къщата. И той много ведро слезе без маска от колата. Поздрави ни, а ние бяхме с маска, защото средното ни дете е с муковисцидоза и ние много се пазехме... Затова се дръпнахме лекичко настрани, но махнахме маските. Застанахме уж на два метра разстояние от него и си поговорихме... и това беше... Няколко дни по-късно, трябваше да заминаваме за Австрия. Момичето дойде, взе ни проби за PCR теста и ни каза: „Ако има нещо, ние ще ви се обадим.“ Никой не ни се обади. Но и ние нямахме съмнения и си казахме, че на път към границата ще си вземем тестовете и продължаваме. Няколко дни по-късно отиваме на гишето, където трябваше да си вземем тестовете, и момичето ни казва: „Боже господи, вие сте положителни. Аз ѝ казвам: „Глупости, абсурд!“.  В този момент получаваш нещо като присъда – сядаш вкъщи и започваш да чакаш кога ще те екзекутира тая присъда.“

Екипът ни работи при необичайни обстоятелства за този радиодокумент.

Благодаря на звукоинженера Константин Райдовски за желанието да работим въпреки риска от зараза. Необходимостта от социална дистанция утежняваше процеса на постпродукцията, но той направи всичко необходимо проектът да бъде завършен.

Благодаря и на Теодор Иванов, редактор на „Истории от спрелия свят“, който написа музиката за фийчъра.

Песента „Control” е композирана и изпълнена от Яра Енев, по време на карантината им. Можете да я чуете в звуковия файл.

„Истории от спрелия свят“ ще продължи като сериал, защото многото лица на Covid-19 извадиха на повърхността твърде много загърбени от човечеството проблеми.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет отпразнува приема на България в Шенген по въздух

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) осъществи полет в чест на приемането на страната ни в Шенгенското въздушно пространство (4-7 април) . По думите на организаторите тази частна инициатива цели да популяризира широко новите възможности, които Шенген по въздух отваря за гражданите, туризма и бизнеса в България и Европа. Лекият..

публикувано на 09.05.24 в 12:56

FX Gambit, или как да реализираме на пазара малките си финансови спестявания?

В последното издание на рубриката "Денят делово"  Боян Атанасов , софтуерен инженер и изобретател с дългогодишен опит в САЩ, сподели своите виждания и опит в областта на личните финанси и иновациите. След като емигрира в Германия още на 20 години, Атанасов постига по-късно успехи в Америка, където се премества и работи за престижни компании..

обновено на 09.05.24 в 12:44

Юлиан Попов: Проблемите в градската инфраструктура са комплексни

В рубриката "Темите на деня" на поредното изданието на предаването "Нашият ден", бившият министър на околната среда и водите, Юлиан Попов, обсъди няколко ключови теми, свързани с екология, климатични промени и урбанизация. Попов подчерта икономическото значение на околната среда , разглеждайки я не само като фон на нашето ежедневие, но и като важен..

обновено на 09.05.24 в 10:06

Отбелязваме Деня на Европа и Деня на победата над нацизма

На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на..

обновено на 09.05.24 в 09:12

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00