Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво печелим и какво губим от коронаразстоянията помежду ни

Изложбата WIN/LOSE в Гьоте институт предлага своя гледна точка

Снимка: Марияна Василева

На 3 септември в Берлин ще бъде представена съвместната изложба на двама визуални артисти представители на съвременното европейско изкуство. Това са Марияна Василева и Отьорг А.К. Но първия етап на тяхната изложба WIN/LOSE – Печалба/Загуба започна преди дни в Гьоте институт в София. Там можете да разгледате артинсталациите и видеоматериалите до 18 септември.

С изложбата „Win/Lose“ Гьоте институт продължава поредицата „1+1: Артсцена Германия“, в която български художници в Германия правят своя селекция и представят на българската публика непознати на местната сцена автори. За изданието през 2020 г. беше поканена Марияна Василева, която живее в Германия от над 20 години и за която изложбата в Гьоте-институт ще е първо завръщане след голямата ѝ ретроспективна изложба през 2015 г. в Софийска градска художествена галерия с куратор Мария Василева. За участие сега в софийския проект Марияна покани художника Отьорг А.К., живеещ между Берлин и София.

Първоначално изложбата на двамата автори беше планирана за месец април. Сега, четири месеца и една пандемия по-късно, те ще представят вече съвсем нов проект – резултат от разговорите и размишленията им през това време.

„Win/Lose“ ще включи инсталации, обекти и видео, голяма част от които са създадени специално за пространството на Гьоте-институт. В тях авторите размишляват за пандемията, страховете, връзките между хората и властовите отношения в обществото и изкуството.

Дарина Маринова се срещна с двамата художници минути преди откриването. Чуйте какво споделиха с нея Отьорг А.К. и с Мариана Василева.




Отьорг А.К

Отьорг А.К. (1958, Хайделберг) е следвал философия и публицистика в Свободния университет в Берлин и изкуство в Университета за приложни изкуства във Виена, Института Репин в Санкт Петербург и Университета по изкуствата в Берлин. Първото му международно участие е през 1989 г. в Пекин, Китай. Оттогава излага в Европа, Китай, Северна и Южна Америка. От 1999 г. насам работи по международни, дългосрочни и сайт-спесифик проекти като „Deskxistence“, в който прави отпечатъци на над 300 училищни бюра от цял свят. От 2004 г. изнася лекции и уъркшопи в академии и университети в Южна Америка, Европа и Китай, включително и по проекти на Германската служба за академичен обмен DAAD. Негови произведния са в публични и частни колекции. Живее и работи в София и Берлин.

Марияна Василева (1964, Велико Търново) е завършила Университета по изкуствата в Берлин и от 90-те години насам е активна на международната арт сцена, като творбите ѝ са излагани във важни институции като: Musée d'art contemporain de Montréal (Канада), Tate Britain (Великобритания), Centre Pompidou (Париж), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (Испания), Museum of Fine Arts (Бостън), The Israel Museum ( Йерусалим), Kunstmuseum Wolfsburg (Волсбург), Weserburg Museum für moderne Kunst, Kunsthalle zu Kiel, Edition Block (Берлин), The Stenersen Museum (Осло), Total Museum (Сеул), Hong Kong Arts Centre. Участва в различни международни биеналета, сред които: 17-то биенале в Сидни, 4-то Московско биенале, биенале в Куритиба, Бразилия, 1-во биенале Fin del Mundo в Ушуая, Аржентина. Нейни произведения са в публични и частни колекции, сред които: колекция на Kunstmuseum Wolfsburg (Волфсбург), Rene Block Collection (Берлин), Koc Museum (Истанбул), The Israel Museum (Израел), La Caixa / Caja de Ahorros de El Monte y Fundacion el Monte (Испания), Lemaitre (Лондон/Париж), Kunsthalle Емден (Германия), Lidice Memorial.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените

З а женската сексуалност и за мъжкия поглед към жените, поглед, който срещаме върху билбордове, рекламни пана, публични пространства, корици на модни списания и къде ли още не… е разговорът на Еми Барух с Иваша Христова и Анна Папазова. В предаването ще чуете и гласа на Виолета Апостолова - Лети, която показа своята фотографска серия "БЛИЗО И..

публикувано на 01.07.24 в 09:45

Музите завладяват Созопол през юли

Лято, море и различни култури а ще се срещнат в Созопол на 18-ия Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите" (от 5 юли до 15 юли) . Участниците, програмата и категориите в конкурсната програма представя в "Нашият ден" Яна Георгиева – част от екипа на фестивала. Фестивалът ще бъде открит на 5 юли с пъстро шествие по древните..

публикувано на 01.07.24 в 09:19

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35