Единайсет премиери очакват публиката си на 36-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. От 1 до 6 септември, макар и при различни условия, фестивалът ще има повече от актуална програма.
Несъстоялите се до този момент театрални, литературни, музикални и филмови премиери ще бъдат показани за първи път по необичаен начин. В рамките на пет дни старият Созопол ще празнува само на открито. Както повеляват правилата на 2020-а.
Не само поп и рок концертите, но и класическите ще бъдат на открито в Амфитеатъра. Именно на тази сцена Живко Петров ще представи новия си албум. С него на пианото ще свири и Людмил Ангелов.
Амфитеатърът в Созопол ще посрещне и Мариус Куркински с неговия юбилеен спектакъл – „Мариус на 50“. На сцената концерти ще имат и Ицо Хазарта и Любо Киров.
Литературните представяния отново ще бъдат в Художествената галерия в Стария град, но на открито в двора. Там публиката на „Аполония“ ще се срещне с Георги Господинов и неговото „Времеубежище“, с Георги Лозанов и последната му книга „Земното щастие“ и с още немалко литературни представяния.
Панорамата на новите български филми този път ще е под формата на лятно кино. Като част от кинопрограма на тазгодишните Празници на изкуствата ще е премиерата на филма „Страх” на сценариста и режисьор Ивайло Христов.
Театърът ще е на открито и ще е на маса. Неговата цел ще е не само да събуди въображението на зрителите, но и да заиграе с него.
Созопол е в трескава подготовка за откриването на Празниците на изкуствата. Преди броени часове започна дългоочакваният майсторски клас на големия оперен певец Орлин Анастасов. Повече за него и за това какво ще предложи това традиционно, но и някак различно емоционално издание на фестивала разказва артистичният му директор Маргарита Димитрова.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg