Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христиан Митев:

Процедурата по доброволно изпълнение като антикризисна мярка

Способът, който ние предлагаме, има за цел да уреди извънсъдебно по облекчен ред отношенията кредитор – длъжник

Снимка: БГНЕС

Около 90% от бизнеса у нас се състои от микро- и малки предприятия. Те понесоха основния удар от пандемията и продължават да изпитват затруднения. Според множество анализи и прогнози се очаква през следващите месеци и година фалитите да достигнат 21%. Някои прогнози достигат дори до 30% несъстоятелност на малките фирми, по сведения на Асоциацията за защита на потребителите. Голяма част от малките предприемачи не могат до достигнат и половината от предишните си обороти. 

На този фон се очаква тази есен депутатите в най-кратки срокове да приемат на второ четене Закона за доброволно изпълнение, който в момента има ефекта на антикризисна мярка.

За промените в Гражданския процесуален кодекс, които уреждат доброволното събиране на вземания, като антикризисна мярка в полза на бизнеса и гражданите, разяснения даде в "Законът и Темида" Христиан Митев, депутат от НФСБ и заместник-председател на правната комисия в парламента:

"Отдавна се говори за въвеждането на процедура за доброволно предварително изпълнение, преди да имаме влязъл в сила съдебен акт. Причината да направим сега тези предложения е икономическата криза, която, за съжаление, съпътства и пандемията от коронавирус и която води до натрупване на задължения и от гражданите, и от фирмите. 

Способът, който ние предлагаме, има за цел да уреди извънсъдебно по облекчен ред отношенията кредитор – длъжник, така че да им даде възможност по най-безболезнен и за двете страни начин да бъдат осъществени техните договорни отношения, вкл. длъжникът да изпълни своето задължение по начин, който няма да го натовари с допълнителни съдебни разноски, няма да го принуждава да води съдебни дела, и ако той признава вземането, обявено от кредитора, съответно дори ще може да бъде разсрочено това негово задължение след преговори със съдебния изпълнител."

Христиан Митев уточни, че заинтересованите групи са както физически лица, изтеглили кредити или заеми от банкова и финансова институция, така и фирми – длъжници по договори със свои кантрагенти и търговци – също и съдебните изпълнители, които ще бъдат натоварени с основната функция по провеждане на процедурата по това допълнително доброволно изпълнение. 

Процедурата по доброволно изпълнение

"Става въпрос за парични вземания, за които не е издаден изпълнителен лист, и друг акт, който подлежи на изпълнение, този акт най-често е съдебно решение. В този случай най-често съдебният изпълнител ще може по искане на кредитор да пристъпи към тази процедура, като искането се подава от кредитора до съдебния изпълнител, съдържа основанието и размера на вземането, периода, за който се отнася, името, постоянния адрес или седалището на длъжника, както и копие от документа, който удостоверява вземането и т.н."

С предлаганата промяна се цели да бъде избегнато воденето на продължителни съдебни процеси и последвалите ги производства по принудително изпълнение, което натоварва както страните по съответното вземане, така и съдилищата, които са задължени да разглеждат подадените до тях искови молби за установяването на съществувания на вземания или възраженията, че не се дължи. В този смисъл освен разтоварване от допълнителни такси и разноски на длъжниците, така и разтоварване на съдилищата от дела, когато длъжникът признае вземането и се постигне споразумение за неговото разсрочване. Ще бъдат намалени съдебните производства.

Христиан Митев е категоричен, че има достатъчно гаранции за защита и няма по никакъв начин да бъдат накърнени правата и законните интереси на длъжниците

Чуйте повече подробности в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20