Около 90% от бизнеса у нас се състои от микро- и малки предприятия. Те понесоха основния удар от пандемията и продължават да изпитват затруднения. Според множество анализи и прогнози се очаква през следващите месеци и година фалитите да достигнат 21%. Някои прогнози достигат дори до 30% несъстоятелност на малките фирми, по сведения на Асоциацията за защита на потребителите. Голяма част от малките предприемачи не могат до достигнат и половината от предишните си обороти.
На този фон се очаква тази есен депутатите в най-кратки срокове да приемат на второ четене Закона за доброволно изпълнение, който в момента има ефекта на антикризисна мярка.
За промените в Гражданския процесуален кодекс, които уреждат доброволното събиране на вземания, като антикризисна мярка в полза на бизнеса и гражданите, разяснения даде в "Законът и Темида" Христиан Митев, депутат от НФСБ и заместник-председател на правната комисия в парламента:
"Отдавна се говори за въвеждането на процедура за доброволно предварително изпълнение, преди да имаме влязъл в сила съдебен акт. Причината да направим сега тези предложения е икономическата криза, която, за съжаление, съпътства и пандемията от коронавирус и която води до натрупване на задължения и от гражданите, и от фирмите.
Способът, който ние предлагаме, има за цел да уреди извънсъдебно по облекчен ред отношенията кредитор – длъжник, така че да им даде възможност по най-безболезнен и за двете страни начин да бъдат осъществени техните договорни отношения, вкл. длъжникът да изпълни своето задължение по начин, който няма да го натовари с допълнителни съдебни разноски, няма да го принуждава да води съдебни дела, и ако той признава вземането, обявено от кредитора, съответно дори ще може да бъде разсрочено това негово задължение след преговори със съдебния изпълнител."
Христиан Митев уточни, че заинтересованите групи са както физически лица, изтеглили кредити или заеми от банкова и финансова институция, така и фирми – длъжници по договори със свои кантрагенти и търговци – също и съдебните изпълнители, които ще бъдат натоварени с основната функция по провеждане на процедурата по това допълнително доброволно изпълнение.
Процедурата по доброволно изпълнение
"Става въпрос за парични вземания, за които не е издаден изпълнителен лист, и друг акт, който подлежи на изпълнение, този акт най-често е съдебно решение. В този случай най-често съдебният изпълнител ще може по искане на кредитор да пристъпи към тази процедура, като искането се подава от кредитора до съдебния изпълнител, съдържа основанието и размера на вземането, периода, за който се отнася, името, постоянния адрес или седалището на длъжника, както и копие от документа, който удостоверява вземането и т.н."
С предлаганата промяна се цели да бъде избегнато воденето на продължителни съдебни процеси и последвалите ги производства по принудително изпълнение, което натоварва както страните по съответното вземане, така и съдилищата, които са задължени да разглеждат подадените до тях искови молби за установяването на съществувания на вземания или възраженията, че не се дължи. В този смисъл освен разтоварване от допълнителни такси и разноски на длъжниците, така и разтоварване на съдилищата от дела, когато длъжникът признае вземането и се постигне споразумение за неговото разсрочване. Ще бъдат намалени съдебните производства.
Христиан Митев е категоричен, че има достатъчно гаранции за защита и няма по никакъв начин да бъдат накърнени правата и законните интереси на длъжниците.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg