Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден за превенция на самоубийствата

Снимка: pixabay

Между психическите разстройства на Европа и спонтанните решения на Азия – какви са причините за отнемане на собствения живот в различни региони на света? Има ли самоубийството своя география? Вече близо 1 милион души слагат край на живота си в световен мащаб. Прогнозите на СЗО са, че броят им по-скоро ще расте. Може ли да се търси основание за усещането за безсмислие на живота по географски принцип?

В Световния ден за превенция на самоубийствата Мимоза Димитрова от асоциация „Българско психоаналитично пространство“, която работи с хора от различни раси и култури, коментира в "Нашият ден".

"Да сложиш край на живота си е много комплексно решение. Може би има някаква география на самоубийствата, но на нея не трябва да гледаме като на причина, т.е. че има причинно-следстведствена връзка между решението да сложиш край на живота си и акта да се самоубиеш и между географията, защото между тях винаги стои едно човешко същество, един субект. По-скоро да се вгледаме в човешкото същество и в тези около него, които имат значение."

Мимоза Димитрова даде пример със свой пациент от Близкия изток с поредица от опити за самоубийство, който казва, че това е политически мотивирано, започнало в юношеството, когато той е разбрал трагичната съдба и история, която има неговият собствен народ, неговият етнос и как той е бил поставян винаги на мястото на тези, които трябва да бъдат потискани и унищожавани. Даде пример и с житейския край на писателя Примо Леви. 

"Много често трябва да търсим в личната история през поколенията. И често трябва да търсим истории на загуби, които не са били преработени, не са били мислени, говорени, разказвани, а са били капсулирани" – казва психоложката.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35