Проблемите на човека и човешкото живеене винаги са били едни и същи, затова и класиката не губи актуалност, смята театралният режисьор Дамян Тенев. На 17 и 18 септември от 19 часа той ще постави на сцената на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“ своя прочит на „Тартюф“.
Неговата история говори за герой, който попада в чужд дом и го опустошава. За човек, който се сраства с маската си, за да оцелее. Разказ, в който се засягат въпросите за адаптацията на хората и за желанието им да притежават, но да не бъдат притежавани. Дамян Тенев ни среща не с измамника Тартюф, а с Тартюф отмъстителя.
Историята на Тартюф е и историята на самото живеене. Тя е един непрекъснат сблъсък със събития и проблеми, които до донякъде деформират човека. Ако обаче в изкуството историята е показа по чудовищен начин, за да ни накара да си вземем нужното от нея и да го приложим в собствения си живот, то за това, което ни се случва в реалността има силен лъч светлина. Дамян Тенев вярва именно в него. Той се надява да има възможността да участва в живеенето и да остави своята прашинка в него.
С „Тартюф“ Дамян Тенев прави опит да покаже вътрешното осакатяване на персонажа през външното му такова и по този начин да разкрие опустошаването на душата му. Повече за спектакъла и за завръщането на човешкото в човека можете да чуете в звуковия файл.
След премиерата на спектакъла зрителите ще могат отново да гледат „Тартюф“ от Жан-Батист Молиер на 29 септември. Сценограф на постановката е Радостина Тодорова, а музиката към нея е дело на китариста на „Остава“ – Георги Георгиев. В ролята на Тартюф ще се превъплъти актьорът Нено Койнарски. На сцената той ще си партнира с Кънчо Кънев, Ния Кръстева, Мариана Бонева, Гергана Цакова, Аладин Алиибрахим, Теодор Куков, Мартин Лазаревски, Нина Болгар и Андраш Кончалиев.
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg