Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамян Тенев и неговият „Тартюф“

Снимка: ДТ „Никола Вапцаров“

Проблемите на човека и човешкото живеене винаги са били едни и същи, затова и класиката не губи актуалност, смята театралният режисьор Дамян Тенев. На 17 и 18 септември от 19 часа той ще постави на сцената на Благоевградския драматичен театър „Никола Вапцаров“ своя прочит на „Тартюф“.

Неговата история говори за герой, който попада в чужд дом и го опустошава. За човек, който се сраства с маската си, за да оцелее. Разказ, в който се засягат въпросите за адаптацията на хората и за желанието им да притежават, но да не бъдат притежавани. Дамян Тенев ни среща не с измамника Тартюф, а с Тартюф отмъстителя.

Историята на Тартюф е и историята на самото живеене. Тя е един непрекъснат сблъсък със събития и проблеми, които до донякъде деформират човека. Ако обаче в изкуството историята е показа по чудовищен начин, за да ни накара да си вземем нужното от нея и да го приложим в собствения си живот, то за това, което ни се случва в реалността има силен лъч светлина. Дамян Тенев вярва именно в него. Той се надява да има възможността да участва в живеенето и да остави своята прашинка в него.

С „Тартюф“ Дамян Тенев прави опит да покаже вътрешното осакатяване на персонажа през външното му такова и по този начин да разкрие опустошаването на душата му. Повече за спектакъла и за завръщането на човешкото в човека можете да чуете в звуковия файл.

След премиерата на спектакъла зрителите ще могат отново да гледат „Тартюф“ от Жан-Батист Молиер на 29 септември. Сценограф на постановката е Радостина Тодорова, а музиката към нея е дело на китариста на „Остава“ – Георги Георгиев. В ролята на Тартюф ще се превъплъти актьорът Нено Койнарски. На сцената той ще си партнира с Кънчо Кънев, Ния Кръстева, Мариана Бонева, Гергана Цакова, Аладин Алиибрахим, Теодор Куков, Мартин Лазаревски, Нина Болгар и Андраш Кончалиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30
Кадър от филма

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго,  освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник." Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли  печели награда "Пулицър"  през 1961 година и..

публикувано на 11.10.24 в 11:40