Иво Божков, политолог, общински съветник и журналист, два месеца предава всяка вечер „на живо“ от площадите и улиците на протестите срещу правителството и главния прокурор. В „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ коментира силата на гражданската журналистика и какво я различава от традиционните медии.
Гражданска журналистика
„Моята представа за гражданската журналистика е, че аз мога да кажа мнението си, да изразя позицията, без да се притеснявам от нея. Но и да потърся истината, за да разбера дали тази моя позиция е грешна. Не си поставям маска, зад която да се скрия, а и искам да разбера, дали това, което се случва е точно такова, каквото останалите медии представят.“
Съмнението, че медиите представят събития такива, каквито са
„Лошото е, че това съмнение не е само мое. За съжаление това съмнение витае в българското общество, то е реалност, която не е само поради нашето 111-то място по свобода на словото, а защото повече български граждани не веднъж са ставали свидетели как едно и също нещо се представя в различните медии по различен начин. И хората губят доверие по отношение дали една случка се е случила така, както са я описали в едната или другата медия. Затова и моите излъчвания се гледат, защото са от – до. И хората виждат с очите си кой е на протестите, какво прави и т.н. Ето, дори вчера в „Панорама“ стана дума, че протестът бил остарял, т.е., че на него ходели възрастни хора. Ами, не е така. В стриймът ми от 10 септември се видя ясно колко са много младите хора на протеста. Аз самият се изненадах колко голям е процентът на младите хора. Но ето, когато в едно студио се говори, че протестът е остарял, на него идват само възрастни хора, ми, нека хората да да могат да съпоставят чутото в студиото, с гледането на „живото“ излъчване и сами да преценят, вярвайки на очите си. Това може би обяснява, защо хората предпочитат този вид стриймове пред така наречените традиционни медии.“
Каква е отговорността да предаваш едно събитие „на живо“
„Няма защо да се лъжем, че има сто процентова обективност. Всяко излъчване в която и да е телевизия или радио е субективен прочит на случващото се. Въпросът е до каква степен този субективен прочит съответства на истината или е трайно и дълбоко манипулиран. Не е важно каква титла носи един човек, а съдържанието, което изпълва тази титла. А това съдържание е резултат от делата и от това, как хората те приемат в продължителен период от време. Аз оценявам обективността на моята камера по това как хората реагират на съдържанието, което им предлагам – накъде обръщам камерата, какво показвам в даден момент. Те ми пишат постоянно или пък сами ме викат: „ела, тук става нещо“. И аз ги следвам. Тоест, зрителите насочват моята камера. Тази симбиоза е много важна, но е и невъзможна за големите телевизии.“
Нощта на 2 септември
„На първо място, аз мисля, че не трябва да се оплакваме от една ситуация, в която доброволно сме отишли на първа линия, знаейки, че можем да пострадаме. Разбира се, случилото се с Димитър Кенаров, който беше позорно държан и бит от полицията е ненормално. Това е факт. Но, на мен много силно впечатление ми направи, това, че освен агресивните така наречени провокатори, имаше и агресивни сред нормално изглеждащите хора, които бяха част от протеста. И те хвърляха бутилки с вода, например. Така изразяваха гнева си и безсилието от това, че са 60 дена на улицата и виждат, че нищо не се случва. Тогава идва следващата степен на изразяване на гражданска позиция. Разбира се, трябва да осъждаме насилието под всякаква форма, но и трябва да разберем, че едно общество, когато има дълбоко в него конфликт, който не се разрешава, този конфликт избива в такива посоки като насилието. Затова хората са измислили демокрацията. За да не може тълпата с повече камъни да надделява над тълпата с повече бухалки. Идеята на демокрацията е да се опитваме да разрешаваме конфликтите по мирен начин, а не мятайки паве върху полицай, който след това използва палка, за да ти отвърне.“
Цената, която българското общество плаща
„Всички трябва да се запитаме каква е цената, която българското общество е готово да плати, за да се реши този конфликт по демократичен и мирен начин. Въпреки гнева, който вече се усеща в него. Видяхме хора, които цената, която плащат е да са на протестите редовно, други платиха цената, че бяха бити, арестувани и срещу тях да бъдат повдигнати неправомерни обвинения, трети – платиха жената да бъдат уволнени от работа. Четвърти пък никаква цена не платиха. Няма една цена, която всички заедно да платим. Всеки плаща различна цена. Но цената на демокрацията е безценна, защото когато човек протестира, то значи, че иска нещо да се случва по-хубаво и по-добре. И съм убеден, че повечето протестиращи са на площада по тази причина – по-добро бъдеще за тях и за страната ни. И се надявам, че за тях цената няма да расте, а напротив! Аз в това вярвам.“
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg