Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е Майкъл Балинт и какво представлява неговият подход

Снимка: http://balintsociety.bg

Въпреки прогнозите, че изкуственият интелект в близко бъдеще ще замени лекарите, всички знаем, че връзката лекар-пациент е от ключово значение.
От античността до днес в медицината съществува убеждението, че дорбият лекар лекува не болестта, а човека.

Балинтовият подход най-общо почива върху това убеждение. Той се фокусира върху взаимоотношенията между помагащите специалисти и техните пациенти/клиенти. Обучението е подходящо за лекари, психолози, социални работници, педагози.

Балинтовите групи целят подготвянето на здравните работници да възприемат пациента и неговата болест като цялост, избягвайки разделянето между „научния” подход, в който акцентът е изцяло върху болестта, от една страна и психологичното разбиране на пациента, от друга.

Съсредоточаването само върху „органичния” симптом и търсенето на тясно биологично обяснение са подход, който се оказва неподходящ за една много значителна част от случаите. При тези случаи емоционалното преживяване на пациента е това, което може да помогне да се разбере неговите оплаквания и начина, по който той гледа на тях.

Екатерина Виткова, председател на Българското балинтово общество разказва повече за подхода и за годишна Балинтова конференция, която предстои на 3 октомври.


Майкъл Балинт (1896 – 1970) е роден в Унгария, дипломира се като лекар с първоначални интереси в областта на биохимията, като по-късно се преориентира към психоанализата. Ученик е на известния унгарски аналитик Шандор Ференци и като цяло следва класическия подход на Зигмунд Фройд.
Началото на работата му, станала по-късно изключително популярна като Балинтов подход, е през 1936 г., когато той започва сбирки с общопрактикуващи лекари в Будапеща. Така той се опитва да въведе елементи на психоаналитичното разбиране в практикуването на лекарската професия.

По-късно тази работа продължава в Лондон след Втората световна война с групи от социални работници през 1947 г., които той води с бъдещата си трета съпруга Енид Балинт.

През 1954 г. е поканен от Клиниката Тависток да организира семинар с общопрактикуващи лекари. Основните находки и идеи, произтичащи от тази работа, са описани в книгата му „Лекарят, неговият пациент и болестта”.
Тази книга става едно от задължителните четива в повечето програми за специализация в обща медицина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47