Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Керана: В Тайланд ядат сладолед между две филийки хляб

Снимка: Личен архив

В „Покана за пътуване“ певицата разкрива, че в азиатското кралство имат 12 вида усмивки за всякакви ситуации

Керана, която нашумя със забележителното си участие в „Гласът на България“ е живяла две години и половина в Тайланд. Пред „Покана за пътуване“ тя разказа как импулсивно е взела решението да остане и какво е да работиш в далечната азиатска страна.

Юлия Йорданова, както истинското име на Керана, учи в Германия музикален мениджмънт и заминава за Банкок на студентски обмен. Изпълнителката на „Отлагам“ изкарва един семестър в тамошен университет с колеги от цял свят. Един от предметите, които изучават е посветен на тайландските обичаи, бит и особености. Така че когато ѝ се налага да работи с местни хора вече знае, че монархът е почти обожествен. За него не бива да се казва лоша дума, дори е светотатство да изпуснеш банкнота, защото е с неговия лик. Също така е забранено да пипаш когото ида било по главата. Особено дете. Смята се, че така му отнемаш кармата.

На Керана, обаче най-голямо впечатление ѝ направил фактът, че в Тайланд имат 12 различни вида усмивки, с които изразяват всякакви състояния – радост, гняв, срам… „Там гледат всякак да избегнат конфликтна ситуация. Дори са готови да излъжат, но да не се скарат. Непрекъснато се усмихват. Затова, когато отидох във Виетнам, където са откровено груби, за мен беше направо освежаващо“, казва с присъщото си чувство за хумор певицата.

Тя решава да остане в Тайланд в труден за нея момент – няма почти никакви пари, застраховката ѝ е изтекла, разполага само с фриволни дрешки, които не предполагат да се яви с тях на интервю за работа. „Налагало ми се е да избирам дали да вечерям или да си купя подходящ тоалет. Но се справих. Срещнах страхотни хора и музиканти.

Започнах да работя като джаз певица, а после и по специалността си като музикален продуцент. Но винаги съм искала аз да бъда на сцената, а не зад нея. И да правя музика, която обичам, затова се върнах в България“. Признава Керана.

Тя играе главната роля в мюзикъла „Евита“ на Пловдивската опера, а с групата си „Керана и космонавтите“ пее из цяла България.

Младата дама тайно си мечтае да се върне в Тайланд, но заедно с групата. Единствената пречка е, че всичките им песни са на български.

А на въпросът какво най-много я е удивило в Банкок, Керана отговаря „Навикът да се яде сладолед между две филийки хляб. И това, че въпреки репутацията на държавата с най-развит секс туризъм в света, хората извън „розовите“ квартали са изключително свенливи. Когато ходехме на плаж те се къпеха с дрехите. И дори съпрузи се изчервяват, когато се целуват по бузата на улицата“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05