Наближава 9-ото издание на Нощта на литературата. Тази година то ще се проведе на 7-и октомври, а главен организатор е Чешкият център в София в партньорство с Националните институти за култура на Европейския съюз на EUNIC – европейската мрежа от организации, ангажирани в културни отношения. Участват и Представителството на Европейската комисия в България и фондация „Детски книги“. Нощта на литературата 2020 в София е част от Културния календар на събитията на Столичната община.
Преводачи, актьори и други интересни личности ще четат откъси от произведения на европейски автори в т.нар. „читателски гнезда“ в София и в Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Добрич, Ловеч, Монтана, Перник, Пловдив, Русе, Силистра, Стара Загора, Шумен.
Партньори по градовете извън София са общините в сътрудничество с местните библиотеки, читалища, младежки културни организации и др.
Нощта на литературата ще се проведе присъствено и ще допринесе за културното разнообразие, ще ни запознае по забавен и достъпен начин с европейската литература и ще обогати познанията ни за нея, чрез самите четения на живо, така и с техни видеоматериали в електронни канали и платформи. За ентусиастите, присъствали на четенията, ще има и заключителна томбола онлайн.
Още подробности чуйте от интервюто с Димана Иванова, координатор литературни и образователни проекти в Чешкия център в София.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg