Компромисите, които правим като човешки същества и като носители на лична идеология и морал. Компромиси, които XXI век сякаш изисква от нас – професионални, политически, исторически... Скандално ли е да се мълчи за ставащото в България? Все повече интелектуалци обявяват публично своята подкрепа за продължаващите протести, правителството пък обещава помощи за всички семейства с деца предизборно от бюджета за следващата година, социологическите проучвания цитират обществени нагласи, които показват, че не се познаваме добре едни други.
Политологът и журналист Явор Сидеров коментира в "Нашият ден":
"Централната тема на този разговор не е компромисът, а е едно очевидно противопоставяне между визията за обществото и държавата има една част от обществото, и каква – друга част. Едната част, очевидно е частта на управляващите, на политическия елит, който подкрепя този начин на консумация на властта. Място за компромиси остава все по-малко. Теренът за компромиси се стеснява."
Интелектуалците и властта
"Въпросът за взаимоотношенията между интелектуалците и властта е стар и сложен и в него се вписват много теми. Една от тях е темата за дисидентството, за отсъстващото българско дисидентство по времето на комунизма, например. За купената, за хранената българска интелигенция по онова време... Сега интелигенцията има свободата да изрази своето алтернативно мнение и го прави често. Въпросът е това каква обществена тежест има. Защото в тези 30 години, които изминаха от края на комунизма, нещата се промениха до такава степен, че, за добро или за лошо, относителната тежестта на интелигенцията в обществото намаля. В страна като България, която е постигнала свободата си сравнително късно, имам предвид от Османската империя още, интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита.
Трябва да се прави разлика между интелигенция и интелектуалци. Интелигенцията е класа, прослойка, а интелектуалците са преди всичко индивиди и тяхната лоялност е по-скоро към някакъв вид интелектуално стремление."
За интелектуалците, за наградите и за избора, за творческата и икономическата изолация, за желанието за принадлежност към печелившата страна – можете да чуете повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg