Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Сидеров:

У нас интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита

Снимка: www.csd.bg

Компромисите, които правим като човешки същества и като носители на лична идеология и морал. Компромиси, които XXI век сякаш изисква от нас – професионални, политически, исторически... Скандално ли е да се мълчи за ставащото в България? Все повече интелектуалци обявяват публично своята подкрепа за продължаващите протести, правителството пък обещава помощи за всички семейства с деца предизборно от бюджета за следващата година, социологическите проучвания цитират обществени нагласи, които показват, че не се познаваме добре едни други. 

Политологът и журналист Явор Сидеров коментира в "Нашият ден":

"Централната тема на този разговор не е компромисът, а е едно очевидно противопоставяне между визията за обществото и държавата има една част от обществото, и каква – друга част. Едната част, очевидно е частта на управляващите, на политическия елит, който подкрепя този начин на консумация на властта. Място за компромиси остава все по-малко. Теренът за компромиси се стеснява."

Интелектуалците и властта

"Въпросът за взаимоотношенията между интелектуалците и властта е стар и сложен и в него се вписват много теми. Една от тях е темата за дисидентството, за отсъстващото българско дисидентство по времето на комунизма, например. За купената, за хранената българска интелигенция по онова време... Сега интелигенцията има свободата да изрази своето алтернативно мнение и го прави често. Въпросът е това каква обществена тежест има. Защото в тези 30 години, които изминаха от края на комунизма, нещата се промениха до такава степен, че, за добро или за лошо, относителната тежестта на интелигенцията в обществото намаля. В страна като България, която е постигнала свободата си сравнително късно, имам предвид от Османската империя още, интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита

Трябва да се прави разлика между интелигенция и интелектуалци. Интелигенцията е класа, прослойка, а интелектуалците са преди всичко индивиди и тяхната лоялност е по-скоро към някакъв вид интелектуално стремление."

За интелектуалците, за наградите и за избора, за творческата и икономическата изолация, за желанието за принадлежност към печелившата страна – можете да чуете повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26