Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайфур Хюсеин: Репресивният апарат на Турция действа систематично

| обновено на 13.10.20 в 19:48
Снимка: БГНЕС

Трудностите в работата на турските журналисти в Турция и извън нея, както и комюникето на МВнР, публикувано от „Nordic Monitor“ по повод шпионската кампания срещу учители, журналисти и критици на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Тайфур Хюсеин, журналистът от „Obzornews.bg“.

Как комюникето надгражда тревогата за турските журналисти

„За съжаление, повод за тревога винаги е имало, когато става дума за отношението на турските власти към журналистите. Но поводите за тревога, както и натискът се засилиха много след идването на Ердоган на власт. От 106-о Турция падна до 154-то място в класацията на „Репортери без граница“. Поводът за тревога, както и информацията, най-често идва от колеги в изгнание, които са успели по някакъв начин да избягат от режима на Ердоган. Те все още са „трън в очите“ на управляващите в Турция, най-вече защото режимът няма лостове, с които да ги накара да замъчат. Погледнато от дистанция, ясно се вижда, че за да се изгради един такъв режим, е необходимо първо да бъдат заглушени критичните гласове на журналистите.

Днес репресивният апарат на Ердоган действа много систематично и извън Турция, ето, един от колегите ни, турци, който работи за „Nordic Monitor“, беше съвсем наскоро нападнат в Швеция и това не е единичен акт. Много интелектуалци, учители, журналисти биват отвличани, пребивани или нападани с цел сплашване и извън пределите на Турция. Турски журналисти-изгнаници винаги е имало, но те се увеличиха многократно след опита за преврат през 2016-а. Разликата обаче е, че днес с помощта на социалните мрежи техните гласове все по-трудно могат да бъдат накарани да замъчат.“

Дългата ръка след закриването на в. „Заман“

„След като българското издание на в. „Заман“, за който аз работех, беше закрито, дългата ръка на режима стигна и до мен. Най-често през заплахи към мен и семейството ми с помощта на тролове в социалните мрежи. Тези тролове се контролират от режима в Турция и ние бяхме тяхна мишена. Не трябва да се забравя, че всеки опозиционер в Турция, независимо от народността му, където и да се намира по света, щом критикува режима на Ердоган, бива отъждествяван като терорист.

Колегите ни, които живеят извън Турция, също се притесняват, защото нямат съмнение, че определени турски дипломати извършват шпионаж спрямо тях. Защото дори външният министър на Турция наскоро каза, че това е задължение на турските дипломати извън Турция – да шпионират, и шпионажът не е само спрямо турски граждани! От гледна точка на режима в това няма нищо притеснително. Колегите ни се притесняват много и за близките си, които все още живеят в Турция, защото нямат представа какво може да им се случи там. Дори и след този наш разговор не е ясно в какви списъци ще вляза самият аз, но доказателствата за това ще се появят чак след някоя и друга година. Но това няма да ме спре да търся свободата.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21