"Архитектурата винаги е нещо, което отваря вярата, нещо много позитивно. Може да си политик песимист, военен лидер, музикант, поет, писател или икономист песимист, но никога не можеш да си песимист, ако си архитект, защото да се занимаваш с архитектура, означава да построиш нещо, а когато строиш, винаги гледаш към бъдещето. Архитектурата се отнася не до миналото, а до вярата в бъдещето." – казва прочутият архитект Даниел Либескинд в лекцията си "Архитектурата е език".
А гостът в рубриката „Главен герой“, доц. д-р архитект Стефан Аспарухов, кандидат за председател на УС на Камарата на архитектите в България, ни кара да се замислим доколко познаваме правилата на архитектурната граматика и на самата професия на архитекта, днес, когато архитектурното образование е достъпно, но не така стои въпросът с реализацията.
"Реализацията е сериозен проблем поради това, че регулацията на професията не се осъществява така, както очаква държавата и най-вече обществото, каза Аспарухов.
Редица професии: лекари, нотариуси, геодезисти – успяха да убедят обществото, че професията им е важна и приносна.
Когато отидем на лекар или нотариус, там цените са фиксирани, не се пазарим за цената, в единия случай е заложено здравето ни, в другия – собствеността.
В последните 20 години ние, архитектите, не се възползвахме от това, че имаше подем в икономиката, в строителството, и изоставихме достойнството на професията си, не защитихме виждането си, че професията ни е свързана с благосъстоянието и здравето, макар и в дългосрочен план. Сега на работата ни се гледа като на краставици и домати и изобщо на стока, чиято цена, подлежи на пазарлък."
Както става ясно обаче, архитектите не са хора, които могат да си позволят песимизъм задълго. Стефан Аспарухов разказва за ролята на Камарата на архитектите като посредник между хората и администрацията и начините професионалната организация да работи за престижа на професията, да адресира и комуникира проблемите по един ясен и достъпен начин.
Чуйте разговора, в който стана въпрос и за това как, като граждани, да поемем отговорността си за градската среда, която обитаваме.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg