Приказното с.Смоличано е закътано в хребетите на община Невестино, недалеч от границата ни със Северна Македония. Селото преди години е наброявало 900 жители, а на неговата територия е имало две училища.
Днес го обитават 8 човека, останала е единствено сградата на училището, построено през далечната 1923 г., там сега се помещава кметството, а скоро половината от сградата ще приюти новоучреденото читалище „Пробуждане 2020“.
От две години насам в селото има нов живот – през лятото то се оглася от детски смях, защото в него се намира детският лагер „Живей с любов“. Той се помещава в няколко стари кирпичени къщи, преобразени и обновени в същия старинен дух, с много внимание и креативност.
Там има всичко – зеленчукова градина, малка ферма, помещения за сън, за почивка, зала за занимания по музика, рисуване и театър – възможност за всяко дете да се откъсне от живота в града и да се завърне към природата, към музиката, и да преоткрие себе си. Няма телефони, няма компютри, няма телевизия. Децата се хранят с екологично чиста храна, която произвеждат и отглеждат сами. Там властва природата с нейните звуци.
Това лято през лагера са преминали 5 смени и общо 80 деца. През почивните дни идват други деца, които имат нуждата да се докоснат до спокойствието и тишината, поради някаква своя причина.
Човекът създал това магично място, движещата сила за реализирането на една мечта се казва Елена Начева – човек отдаден на децата и посветен в каузата за тяхното правилно развитие.
Иначе тя е от Кюстендил и преди да напусне България е работила дълги години в Министерството на културата. Живяла е в Швейцария, Италия и Америка, но пътят и желанието за промяна отново я връщат на мястото, от което черпи енергия – родната земя.
За разочарованията, мечтите, идеите, реализацията и трансформацията си говорихме с нея, чуйте я и вие.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg