Приказното с.Смоличано е закътано в хребетите на община Невестино, недалеч от границата ни със Северна Македония. Селото преди години е наброявало 900 жители, а на неговата територия е имало две училища.
Днес го обитават 8 човека, останала е единствено сградата на училището, построено през далечната 1923 г., там сега се помещава кметството, а скоро половината от сградата ще приюти новоучреденото читалище „Пробуждане 2020“.
От две години насам в селото има нов живот – през лятото то се оглася от детски смях, защото в него се намира детският лагер „Живей с любов“. Той се помещава в няколко стари кирпичени къщи, преобразени и обновени в същия старинен дух, с много внимание и креативност.
Там има всичко – зеленчукова градина, малка ферма, помещения за сън, за почивка, зала за занимания по музика, рисуване и театър – възможност за всяко дете да се откъсне от живота в града и да се завърне към природата, към музиката, и да преоткрие себе си. Няма телефони, няма компютри, няма телевизия. Децата се хранят с екологично чиста храна, която произвеждат и отглеждат сами. Там властва природата с нейните звуци.
Това лято през лагера са преминали 5 смени и общо 80 деца. През почивните дни идват други деца, които имат нуждата да се докоснат до спокойствието и тишината, поради някаква своя причина.
Човекът създал това магично място, движещата сила за реализирането на една мечта се казва Елена Начева – човек отдаден на децата и посветен в каузата за тяхното правилно развитие.
Иначе тя е от Кюстендил и преди да напусне България е работила дълги години в Министерството на културата. Живяла е в Швейцария, Италия и Америка, но пътят и желанието за промяна отново я връщат на мястото, от което черпи енергия – родната земя.
За разочарованията, мечтите, идеите, реализацията и трансформацията си говорихме с нея, чуйте я и вие.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg