Пандемията и последвалата я тежка икономическа криза поставят настоятелно нуждата от преосмисляне на ролята и функцията на социалното предприемачество и солидарната икономика.
"Социална икономика всъщност обхваща много повече сфери и съдържа много по-голям смисъл от подпомагане на уязвими групи. Освен това тя има много по-благоприятно отражение върху хората и върху околната среда", каза Ивана Мурджева в "Нашият ден".
"Разликата между комерсиалното предприемачество и онова, което носи полза за хората, е в усещането за щастие и удовлетворение от това, което правиш. А това усещане ще има много по-голямо значение в бъдеше", заяви Гавраил Гавраилов, преподавател в Пловдивския университет.
"Ключова роля ще играе отношението ни към природата. Видяхме как борбата между микро- и макросвета се намеси в живота на всеки един от нас чрез вируса. Именно в такива моменти на криза и разкъсани икономически и социални връзки солидарната икономика насочва вниманието към тъканите, изграждащи обществото.
Растежът, без който съвременната икономика не може, всъщност руши природата и краде от бъдещено на децата ни. Как да се възстановим от кризата, без да вредим на околната среда? От подобна порочна дилема може да ни извади социалното предприемачество, което дава алтернативи и показва как човекът да бъде едновременно достатъчно богат и щастлив, с достатъчно време за себе си и семейството си, без да руши и замърсява, – каза още Гавраилов и посочи примери –
В европейските икономики този тип предприемачество формира 7-8% от брутния вътрешен продукт на развитите европейски страни. У нас е около 1%, което означава, че пътят за нови инициативи и предприятия, посветени на социалната икономика, е отворен."
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg