Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдържание на:

„Самсон и Далила”, опера в три действия от Камий Сен-Санс

Снимка: Wikipedia

Либрето: Фердинанд Лемер по текст от Стария Завет

Действащи лица:
• Далила, жрица на бог Дагон – мецосопран
• Самсон, водач на юдеите – тенор
• Върховен жрец – баритон
• Абимелех, сатрап на Газа – бас
• Старият юдеин – бас


Действието се развива в Газа, Палестина, в библейско време (1150 г. пр.Хр.)

Първо действие
Евреите са се събрали на площада пред храма на Дагон. Те се молят на своя Бог за избавление. Самсон, който притежава огромна физическа сила, ободрява съотечествениците си. Всички са обнадеждени и са готови да последват Самсон в борбата за освобождение. Идва сатрапът Абимелех, придружен от своите приближени и от отряд филистимски войни. Той заплашва надменно евреите и войниците му ги нападат. Самсон се изправя срещу Абимелех, изтръгва меча от ръцете му и го убива. Войниците се разбягват, а евреите тръгват след тях. Върховният жрец се заклева да отмъсти на Самсон. Той предсказва неговата гибел: смъртта му ще дойде от жената, която той обикне. Започва празникът на пролетта. От храма излизат филистимски девойки заедно с прекрасната Далила и започват да танцуват. Красивата жрица се приближава до Самсон и му признава любовта си – тази нощ тя ще го очаква. Самсон не може да откъсне очи от нея. Един стар евреин го предупреждава да не се доверява на филистимката, но Самсон вече е напълно завладян.

Второ действие
В градината пред дома си Далила очаква идването на Самсон. Приближава буря. Появява се Върховният жрец, който я съветва да научи тайната на свръхчовешката сила на Самсон. Далила се заклева, че ще направи всичко, за да унищожи врага на своя народ. Идва Самсон, измъчван от противоречия. Той се колебае между силната страст към филистимката и дълга към народа си. Евреинът съобщава на Далила, че всъщност е дошъл, за да се сбогуват. Но Далила е неустоима. Загубил власт над себе си Самсон и признава любовта си. Сред страстните думи тя го пита за тайната на силата му. Въпросът смущава еврейския войн. Далила го предизвиква, нарича го страхливец и влиза в дома си. Самсон се спуска след нея. В небето отекват гръмотевици. Тъмни сенки се появяват в градината – това са филистимските войни, които очакват сигнала на Далила. Изведнъж тя се появява тържествуваща на балкона с отрязаната коса на Самсон в ръцете си. Тайната на еврейския водач е разкрита и силата му е отнета. Войниците се спускат към безпомощния враг.

Трето действие
Евреите скърбят за загубата на своя вожд и за неговото отстъпление от Бога на бащите им. В подземието ослепеният Самсон е прикован към воденичен камък, който трябва да върти непрекъснато. След неговото залавяне евреите отново са роби на филистимците. Самсон чува стенанията на пленените и техните упреци. Идват филистимски войници и го отвеждат.

Във вътрешността на храма на Дагон цари веселие – филистимците празнуват победата над евреите. Стражите довеждат окования Самсон. Малко момче го води сред тълпата, всички започват да му се подиграват. Далила с насмешка му припомня минутите прекарани в нейните обятия. Върховният жрец заявява пред всички, че ще стане юдеин, ако бог Йехова върне зрението на Самсон. Евреинът издига ръце към небето и моли за помощ. Започват жертвоприношенията, чиято кулминация ще бъде поклонът на Самсон пред статуята на Дагон. Под звуците на триумфален химн момчето води слепеца между две огромни колони. Евреинът се навежда към момченцето и му казва бързо да напусне храма. Химните и вакханалията достигат своя апогей. Самсон обхваща двете колони и моли Бога за последно да го дари с нечовешката му сила. Колоните се сриват, а заедно с тях и храмът. Руините погребват всички филистимци, заедно със Самсон и Далила.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50