Корупцията е огромен проблем и тя е много видима в енергетиката. В основата е липсата на прозрачност в енергетиката. Това всъщност е ролята на БЕХ, който трябва да бъде закрит – още от 2009 година настояваме за това. БЕХ е една куха структура, която е създадена, за да прикрива корупцията в енергетиката. Това каза Тодор Тодоров, представител на гражданската организация „За Земята“, в "Нашият ден":
"Излизат някои неща. Като почнем от ТЕЦ "Варна", Студения резерв, Бобов дол... Правителството реагира панически в нарушение на закона, като прекрати договори, които е подписало. Корупцията е огромен проблем в енергетиката – като погледнем АЕЦ "Белене", където няма централа и няма и да има, или преименувания Турски поток – корупцията е много видима в енергетиката, но си затварят очите с години, защото става въпрос за частни интереси и политически интереси. Също така говорим за раздут щат в държавните мини и централи, осигуряване на гласове – корпоративен вот по време на избори от съответните олигарси... Това е решим проблем. Просто трява политическа воля."
Кой се страхува от Зелената сделка
"Трябва да говорим за конкретни стъпки, които трябва да предприемат политиците. Това, което изключително пречи, и кара Зелената сделка да бъде приета като пречка, а не като възможност за България, е, че във всичките съвети, които правителството свиква, за да обсъжда важни енергийни проблеми – като НСТС, като Икономически и социален съвет, като най-новия Консултативен съвет за Зелената сделка – в тях няма представители на неправителствения сектор, на иновативния и на зеления бизнес. Има представители на синдикатите, които, по техни оптимистични данни, представляват около 25% от работещите. Много малка част от бизнеса е представен. По тази причина решенията, които се вземат, са абсолютно нелегитимни. От там идва и впечатлението, че Зелената сделка е нещо, наложено от Брюксел, а не една възможност за развитие, и то за бързо развитие. За наваксване на технологичното изоставане на България. Това е много сериозен проблем, защото за първи път в човешката история може да се направи индустриална трансформация с осигурени средства – средствата от многогодишната финансова рамка на ЕС – и ние трябва да се възползваме."
Корупцията като пречка пред енергийното бъдеще на България – за това колко важно е в какво общество бъдещето търси своето място и за възможната справедливост на енергийния преход. В първия ден на конференцията, която ни показва електрификацията като..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни?..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет,..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с..
Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg