„Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ са три проекта, обединени в изложба, която показва значими жени от историята на Чехия, Словакия и България.
Експозицията отбелязва 100-годишнината от дипломатическите отношения между България и Чехословакия и 100-годишнината от овластяването на жените в Чехословакия. Тя се организира от Чешкия център, Посолството на Чешката република, Посолството на Словакия и Издателство "Сиела".
Първият проект „Чешките героини“ представя 15 от общо 50 портрета на забележителни жени от чешката история и съвремието, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия.
Сред тях са портретите на княгиня Людмила, Мадлин Олбрайт, Мартина Навратилова, режисьора Вера Хикилова, олимпийската шампионка Дана Запаткова, писателката Божена Немцова, чиято 200-годишнина от рождението се отбелязва тази година.
Портретите са рисувани от студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен.
Придружаващите текстове към портретите са на историчката Ленка Кржижова и писателката Катержина Тучкова.
Изложбата на Посолството на Словакия „Първите жени“ показва чрез фотографии историите на 9 словачки, които са известни като първи в различни области – наука, култура, спорт.
Целият проект с всички жени 15 първи жени на Словакия може да се види на уеб платформата www.prvezeny.sk.
Българският проект „Аз съм българка“ представя изданието: „Аз съм българка: 40 истории, 40 портрета“ на Петя Александрова. 15 от портретите са изложени, а останалите се прожектират на монитор.
Сред тях са първата българска околосветска пътешественичка и писателка Анка Ламбрева, учителката и дарител Мария Влайкова, Ванга.
Графичната концепция е на Капка Кънева
Българските творци, осъществили този проект, работят във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство. Това са: Текла Алексиева, Анжела Минкова, Гергана Дзингарова, Елица Димитрова, Росица Ралева, Милена Вълнарова, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Светлана Мирчева, Моника Попова, Вяра Бояджиева, Михаела Караджова, Миглена Папазова и Ася Колева.
„Даваме специално място в галерията ни на жените от чешката и словашката история и култура, които са познати на българската публика. Тази изложба отбелязва и 100-годишнината от приемането на чехословашката конституция, която прави жените равнопоставени и им дава право да гласуват“ – казва Силвия Дерибеева от Чешкия център в София.
Изложбата „Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ можете видите до 3 ноември в галерията на Чешкия център в София.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg