„Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ са три проекта, обединени в изложба, която показва значими жени от историята на Чехия, Словакия и България.
Експозицията отбелязва 100-годишнината от дипломатическите отношения между България и Чехословакия и 100-годишнината от овластяването на жените в Чехословакия. Тя се организира от Чешкия център, Посолството на Чешката република, Посолството на Словакия и Издателство "Сиела".
Първият проект „Чешките героини“ представя 15 от общо 50 портрета на забележителни жени от чешката история и съвремието, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия.
Сред тях са портретите на княгиня Людмила, Мадлин Олбрайт, Мартина Навратилова, режисьора Вера Хикилова, олимпийската шампионка Дана Запаткова, писателката Божена Немцова, чиято 200-годишнина от рождението се отбелязва тази година.
Портретите са рисувани от студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен.
Придружаващите текстове към портретите са на историчката Ленка Кржижова и писателката Катержина Тучкова.
Изложбата на Посолството на Словакия „Първите жени“ показва чрез фотографии историите на 9 словачки, които са известни като първи в различни области – наука, култура, спорт.
Целият проект с всички жени 15 първи жени на Словакия може да се види на уеб платформата www.prvezeny.sk.
Българският проект „Аз съм българка“ представя изданието: „Аз съм българка: 40 истории, 40 портрета“ на Петя Александрова. 15 от портретите са изложени, а останалите се прожектират на монитор.
Сред тях са първата българска околосветска пътешественичка и писателка Анка Ламбрева, учителката и дарител Мария Влайкова, Ванга.
Графичната концепция е на Капка Кънева
Българските творци, осъществили този проект, работят във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство. Това са: Текла Алексиева, Анжела Минкова, Гергана Дзингарова, Елица Димитрова, Росица Ралева, Милена Вълнарова, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Светлана Мирчева, Моника Попова, Вяра Бояджиева, Михаела Караджова, Миглена Папазова и Ася Колева.
„Даваме специално място в галерията ни на жените от чешката и словашката история и култура, които са познати на българската публика. Тази изложба отбелязва и 100-годишнината от приемането на чехословашката конституция, която прави жените равнопоставени и им дава право да гласуват“ – казва Силвия Дерибеева от Чешкия център в София.
Изложбата „Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ можете видите до 3 ноември в галерията на Чешкия център в София.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg