Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемачески дух срещу кризата

Илюстративно изображение
Снимка: Pexels

Чували сте приказката, че е по-добре вместо да нахраним беден човек с риба един ден, да го научим да лови риба, тъй че да няма ден, в който да гладува. 

Не всеки се ражда с предпримачески умения, но има начин да ги получи, стига да намери кой да му подаде ръка в точния момент. С тази задача се занимава „Академия за стартиращи предприемачи“ (BASE). Обучителна програма, в която в продължение на тринадесет седмици опитни предприемачи и мениджъри на фирми отделят от времето си, за да споделят своя опит и знания. Собствениците на малък бизнес или начинаещите предприемачи получават шанс да развият своите идеи и да ги превърнат в успешни бизнес начинания.

Развитието на местната икономика и разпространение на умения и знания са сред приоритетите на община Троян, където от ноември започва издание на Академията. 

Партньори са Съветът на жените в бизнеса в България и фондация "Америка за България".  

За най-добрите идеи ще бъде предоставена възможност да кандидатстват за награден фонд, осигурен от Фондация „Америка за България“ и Съвета на жените в бизнеса в България. За започващата програма разказва Донка Михайлова, кмет на гр. Троян.


"Целта на програмата не е да обучи максимален брой хора, а максимален брой хора да започнат собствен бизнес", казва Надя Захариева от фондация "Америка за България", партньор на Академията за стартиращи предприемачи от началото ѝ през 2018. Подобни курсове са организирани успешно във Враца, в Сливен, в Козлодуй, както и в София.

Защо е толкова важно хората да имат бизнес умения и да знаят как да започнат и поддържат собствен бизнес? Защо малкият и средният бизнес са гръбнакът на местните икономики и по какъв начин предприемаческите умения помагат на хората да променят условия на живот за себе си и обркъжаващата ги среда – чуйте разговора:


Covid кризата засегна всички и не подмина малките населени места, в частност Троян, където занаятчиите не получиха подкрепа от правителството. Същевременно туристите намаляха и хората отчитат спад на дейността си. Какво се надяват да научат хората, които са кандидатствали за Академията за стартиращи предприемачи, чуйте Надежда Христова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47