Чували сте приказката, че е по-добре вместо да нахраним беден човек с риба един ден, да го научим да лови риба, тъй че да няма ден, в който да гладува.
Не всеки се ражда с предпримачески умения, но има начин да ги получи, стига да намери кой да му подаде ръка в точния момент. С тази задача се занимава „Академия за стартиращи предприемачи“ (BASE). Обучителна програма, в която в продължение на тринадесет седмици опитни предприемачи и мениджъри на фирми отделят от времето си, за да споделят своя опит и знания. Собствениците на малък бизнес или начинаещите предприемачи получават шанс да развият своите идеи и да ги превърнат в успешни бизнес начинания.
Развитието на местната икономика и разпространение на умения и знания са сред приоритетите на община Троян, където от ноември започва издание на Академията.
Партньори са Съветът на жените в бизнеса в България и фондация "Америка за България".
За най-добрите идеи ще бъде предоставена възможност да кандидатстват за награден фонд, осигурен от Фондация „Америка за България“ и Съвета на жените в бизнеса в България. За започващата програма разказва Донка Михайлова, кмет на гр. Троян.
"Целта на програмата не е да обучи максимален брой хора, а максимален брой хора да започнат собствен бизнес", казва Надя Захариева от фондация "Америка за България", партньор на Академията за стартиращи предприемачи от началото ѝ през 2018. Подобни курсове са организирани успешно във Враца, в Сливен, в Козлодуй, както и в София.
Защо е толкова важно хората да имат бизнес умения и да знаят как да започнат и поддържат собствен бизнес? Защо малкият и средният бизнес са гръбнакът на местните икономики и по какъв начин предприемаческите умения помагат на хората да променят условия на живот за себе си и обркъжаващата ги среда – чуйте разговора:
Covid кризата засегна всички и не подмина малките населени места, в частност Троян, където занаятчиите не получиха подкрепа от правителството. Същевременно туристите намаляха и хората отчитат спад на дейността си. Какво се надяват да научат хората, които са кандидатствали за Академията за стартиращи предприемачи, чуйте Надежда Христова:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg