Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валзер от зоната на молива

Снимка: Критика и хуманизъм

„От Роберт Валзер може да се прочете много, но за него – нищо“, пише през 1929 година Валтер Бенямин в есето си за писателя. Днес нещата са се променили. У нас след „Помощникът“, „Якоб фон Гунтен“, „Семейство Танер“ и „Разходката“, в превод на Мария Добревска се появиха неговите невероятни „Микроскрипти“. Върху малки случайни листчета, покани и друга хартия втора ръка Валзер пише с молив и ситни букви. Разчетени са 526 микрописа, които се равняват на няколко хилади стандартни страници текст поезия, проза, пиеси, дори роман... Те са публикувани в шест тома под името „От зоната на молива“.

В българското издание са включени част от микрописите на Валзер, описанието и репродукциите им, есето на Бенямин и послесловът на Антоанета Колева под заглавие „Да оставаш малък“: Валзер и неговите микрописи“. Книгата е оформена подобаващо с корица на Яна Левиева, Добрин Добревски и Ирина Джонкова.

Чуйте преводачката Мария Добревска. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40