Тя си мечтае за пътешествия от най-ранна възраст. Започва да пътува като дете с родителите си най-вече по нашите язовири и Черноморието. Първото ѝ излизане извън страната е до Истанбул. Тогава разбира, че пътуването е нейна страст, следват нови дестинации из Европа, а скоро след това напуска и Стария континент.
В "География на сетивата" ви срещаме с Биляна Петрова. През 2016 г. тя започва да списва блога си "Owl Over The World", в който споделя своите преживявания. До момента Биляна е посетила 32 държави в Европа, Африка и Азия. От типа пътешественици-авантюристи е. Не си прави планове, а предпочита да пътува сама и да се оставя по течението.
В разговора на Биляна Петрова с Ирина Вълчанова основна тема са две от пътуванията, които са оставили най-силни впечатления у нашата гостенка – тези във Филипините и Грузия. Филипините слагат началото на тримесечно пътуване в Югоизточна Азия, което приключва във Виетнам. Първоначално Филипините я привличат със своите плажове, екзотичната природа и гостоприемните и позитивните хора. Посреща я държава с доста бедни региони, в които липсата на вода и ток е често срещано явление. Това не оказва негативно влияние на пътешествието ѝ, а тъкмо напротив. Прави ѝ впечатление , обаче, че хората там понякога прекалено много искат да подражават на западния начин на живот. А според нея, когато хората от западния свят отидат там, те не търсят това. В рамките на едномесечния си престой там, тя посещава няколко острова. Най-впечатляващ за нея се оказва по-непопулярният за туристите остров Сикихор, които обикаля с мотопед, защото във Филипините това се оказва най-удобният транспорт.
Пътешествието ѝ Грузия се оказва пълен контраст на това във Филипините. Грузия се превръща в първата ѝ голяма любов. Биляна я посещава за първи път през 2017 г. Прекарва там 12 дни, които се оказват достатъчни единствено да се влюби в страната и да поиска да се върне пак. През 2018 г. я посещава отново, този път за 3 седмици. В Грузия я посреща усмихнат и дружелюбен народ, който винаги е готов да покани пътешественика на своята маса и да му предложи от местното вино и сирене. Държавата е разположена в Кавказките планини, които заемат две трети от територията ѝ и това я прави рай за хората, които обичат подобен вид пътешествия. Биляна успява да се качи до подножието на връх Казбек и намиращия се на 3000 м. надморска височина, ледник. Посещава още и столицата Тбилиси и град Батуми на Черно море. Въпреки езиковата бариера, успява дори да осъществи и няколко пътувания на автостоп. Посещава градче, известно с производството на вино, където похапва и желирани сладкиши от гроздов сок.
За посещението ѝ националния парк "Тушети", до който води най-опасният път в света, както и още много вълнуващи истории, чуйте в разговора.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg