Днешните дигиталнородени деца, тъй нареченото поколение Z, расте в социалните мрежи и често става жертва на нездрави модели, непрекъснато сравнение с приятели, познати, знайни и незнайни инфлуенсъри. Това е поколението, което прекарва най-много време в дома на родителите си, (принудителното затваряне засили тази тенденция), същевременно е най-изолирано от своите родители и близки и живее във виртуалното пространство.
Това са част от предпоставките за увеличението на случаите на хранителни разстройства.
"Живот на килограм" е благотворителен проект на психолози, който вече четири години достига до учениците между 12 и 18 години. Целта е да ги предпази от хранителни разстройства като анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други.
В "Нашият ден" гостува Любомира Манчева, психолог и психотерапевт, една от съдзателките на проекта, както и д-р Райна Стоянова, специализант ендокринолог.
"Хранителните проблеми са проблеми на психиката – това все още не се осъзнава напълно, каза Любомира Манчева. Във връзка с това все още съществуват редица заблуди, включително тази, че предимно момичетата и жените страдат от хранителни разстройства.
Свръхтренирането също е аспект на хранително разстройство и то често се среща при момчетата. Много от проявите на хранителното разстройство се покриват с тези на зависимостите.
За какво трябва да следим като родители?
1. Как реагира детето на себе си? Приема ли се, харесва ли се. Най-често пътят към хранителното разстройство започва от нехаресване и неприемане на себе си.
2. Дали започва да се храни селективно? Започва ли да избягва определена хранителна група – дели ли храните на "забранени" и "позволени".
3. Уединява ли се по време на хранене – започне ли да търси обяснения и оправдания да не е на масата, трябва да внимаваме.
Това са първите предупредителни сигнали, че нещо не е наред и не бива да ги пропускаме, защото процесът на лечение трае двойно повече от процеса на разболяване и в него се включват различни специалисти – от ендокринолози до психолози.
И ако спусъкът за отключване на хранително разстройство най-често е психически, тези разстройства имат разрушителен ефект върху организма – д-р Райна Стоянова говори за проблемите, до които те водят.
Представяме ви една пъстра покана от Враца, където днес стартира Фестивалът "Цветна пролет". Събитието обединява флористи от цялата страна, които ще създават артистични цветни инсталации по централната пешеходна зона. Очаква се богата и наситена с цветове програма, за която разказа Радосвета Крумова – главен експерт "Култура" в Община Враца...
В Априлци започва минифестивалът "Всеки може да твори". Мястото, избрано за събитието, е общинският парк в квартал "Ново село". Млади творци от Литва, Латвия, Унгария и различни краища на България ще представят програма с работилници по музика, рисуване, танци, театър и кинопрожекции. В основата на еднодневния фестивал стои..
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg