Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на артистите връчва наградите „Икар 2020“ на церемония без публика

2
Снимка: Светослав Караджов

Националните награди за сценични изкуства „Икар” на Съюза на артистите в България все пак ще бъдат връчени утре (31 октомври), след дълго отлагане заради епидемията от новия коронавирус. По традиция отличията се присъждат от 1974 година в Световния ден на театъра – 27 март. Тази година, за първи път в своята история, наградите ще бъдат връчени в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември.


В категорията „Дебют“ номинацията е само една, но е колективна – тя е за Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Елена Иванова / Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова за изпълнението им в „Косвени щети“ по книгата „Войната не е с лице на жена“ от Светлана Алексиевич, реж. Максима Боева, Театър „Азарян“.

В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Бойко Кръстанов за ролята му в „Празникът“, Йордан Ръсин в „За едно явление от електричеството“ и Севар Иванов в „Портретът на Дориан Грей“.

За наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Елена Атанасова за ролите ѝ в „Хаос“, Елена Димитрова в спектакъла „Как е“ и Ивана Папазова в „Слава“.

Освен номинацията за водеща женска роля, спектакълът „Слава“ на Пловдивския театър има още номинации в категориите за поддържаща мъжка и поддържаща женска роля – съответно за Димитър Банчев и Елена Кабасакалова, за режисурата на Стайко Мурджев, както и за сценографията на Петя Боюкова.

Кои от номинираните ще получат престижното отличие в тези и в останалите категории, ще стане ясно на церемонията утре вечер – тя ще се състои в Народния театър „Иван Вазов“, но без публика в залата, заради мерките за безопасност, а ще бъде излъчена на запис по Националната телевизия от 23.15 часа.

Отсега са известни само носителите на специалните награди. Актрисата Снежина Петрова е отличена за значимостта и постиженията в проекта „Медея“.

„Икар“ за чест и достойнство се присъжда на режисьора Никола Петков.

Наградата за изключителен принос към българския театър получава актьорът Марин Янев, а за принос към музиката – Кирил Маричков.

За първи път тази година зрителите могат да гласуват на сайта на Съюза на артистите в България и така да бъде определен спектакълът на публиката. Гласуването продължава до 23.59 часа на 30 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иля Пепеланов

Иля Пепеланов започва мандата си със "сезон на младите"

Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..

публикувано на 13.01.25 в 09:05

"Морето след теб" за първи път на сцена

Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..

публикувано на 13.01.25 в 08:05

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10