Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дуранкулак – за опръстенителния лагер и птиците

Защо колкото повече научаваме за птиците, толкова повече научаваме за света около нас

Доброволците в лагера и фотосесия на земеродно рибарче
Снимка: Оля Стоянова

Мястото е Дуранкулашкото езеро, където два месеца и половина продължи втория опръстенителен лагер – едно 5-годишно научно изследване, организирано от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, Националния природонаучен музей, Сдружение за дивата природа „Балкани“ и Патрик Бергкамп – опръстенител от Холандия.

Първият опръстенителен лагер се проведе миналата година с идеята да бъде изучавана есенната миграция на птиците, които преминават в района. А както винаги, колкото повече научаваме за птиците, толкова повече научаваме за света около нас. Това ни казва и доц. Петър Шурулинков от Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.


 
Доц. Петър Шурулинков с пчелояд в ръце. Фотограф: Оля Стоянова
Вторият научен опръстенителен лагер на Дуранкулашкото езеро се проведе от 15 август до 31 октомври тази години и той е шанс за орнитолозите да научат повече за поведението и пътя на прелетните птици, но и шанс за доброволците да се докоснат до тези птици, шанс за децата да видят колко красива може да бъде науката, шанс за всички нас да си дадем сметка колко крехко е равновесието.

„Идвам на Дуранкулашкото езеро, за да наблюдавам птици и понякога да ловя за кратко. Забелязал съм, че има много мигриращи пойни птици, а първият такъв голям лагер – на смени, направиха тук колегите от Унгария , които обаче се интересуваха от един конкретен вид пойна птица – мустакатото шаварче. Тогава на мен ми дойде идеята защо ние да не можем да се организираме и да покрием повече видове и за по-голям период, след като сме много по-близо до това място от унгарците. И при един разговор с Патрик стигнахме до идеята, че тук е добре да се направи опръстенителен лагер, който да има две основни цели – първо, проучване на миграцията на пойните птици, динамиката, видовия състав и всички подробности, миграционните трасета и накъде мигрират тези птици, и второ – обучение на млади орнитолози, млади опръстенители, които да продължат по-нататък тази дейност и тя да се развие и да стане по-мащабна у нас“, обяснява доц. Шурулинков.


 
Доброволците в лагера и Патрик Бергкамп в процес на измерване, описване и освобождаване на птиците.  Фотограф: Виктор Джаков
Доц. Петър Шурулинков ни разказва не просто за последните диви места по Северното Черноморие, за птиците и района на Дуранкулашкото езеро, но и за тазгодишния опръстенителен лагер в района. Разказ за хубави и диви места, за наука и разбира се – за птици. Един нагледен урок по орнитология, изнесен от доц. Петър Шурулинков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35