Диабет и Covid-19 – притеснения, лечение и насоки. Плановият прием е прекратен във връзка с пандемията. Какво се случва с болните от диабет? Eндокринологът д-р Наталия Темелкова разяснява в "Нашият ден":
"За всички периодът е изпълнен с предизвикателства. Срещата на една епидемия, каквато е захарният диабет, с пандемията Covid във всички случаи ще ни накара да променим малко поведението си и това е категорично наложително."
Основното е пациентите и хората да не се страхуват
"Защото страхът, паниката и депресията, в която изпадат много хора, в никакъв случай не помагат. Те, разбира се, влияят и на имунитета, влияят на много хормони, на кръвната захар..."
Факти, натрупани за времето на инфекцията с Covid
"Информацията е многопосочна, но е важно да знаем последните данни на Международната диабетна федерация:
Проблемът на пациентите с диабет е, че те обикновено са с много други болести. Много рядко един човек е болен само от диабет. Най-често той е с наднормено тегло, с хипертония или друго сърдечно-съдово заболяване, напредването на възрастта... все рискови фактори, които водят до по-бърза прогресия и по-тежко протичане. Но диабетът не прави хората по-боледуващи. Възможностите да се справим с това са като на хората без диабет. Основна е ролята да не се заразим. Т.е. да се носят маските категорично и правилно, да се спазва дистанция, да се спазва хигиената.
Много е важно е да не се прекъсва лечението за диабет. Един от проблемите на предходната изолация беше, че хората не смееха да отидат на лекар, да се покажат... Има неща, които пациентите сами могат да направят.
Няма разлика между пациентите тип 1 и тип 2. Хората с тип 1, задължително на инсулиново лечение, са с по-лабилен диабет и се изисква по-щателен контрол и по-голяма грижа. От друга страна, това са и по-обучените пациенти. Така че при тях съобразяването трябва да е малко повече от гледна точка на риска на настъпваща по-остра кетоацидоза, но няма някаква значима разлика.
Всички хора с диабет трябва да са по-бдителни към себе си. Защото един от симптомите е – рязко и немотивирано се променя кръвната захар преди започването на инфекцията. Но не всяко покачване на кръвната захар е непременно инфекция.
Важно е по никакъв начин комплексното лечение на диабета и терапията за съпътстващите болести да не бъдат нарушени, обобщава д-р Темелкова.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg