„Да бъдеш първи във класация не е никак зле!
Да предизвикаш сензация в класация никак не е зле!
Да издадеш плоча! Да я продадеш… във няколко милиона екземпляра
и да можеш да накараш всички хора да ти кажат „Не е зле!“
Да си звезда,
да те приемат в артистичната среда,
Да те преследват фотографи,
да ти искат автографи, на концерти да повтарят:
Браво! Не е зле!
Да станеш Идола на цяла нация, е-хее!
Да победиш „Сигнал“, „Щурците“, даже „Адаптация“
никак не е зле!
Да бъдеш първи във класация не е никак зле,
но само не мислете, моля, че първо място във класация
означава „връхна точка“, кулминация!
Напротив: за музикантите от моята генерация
това е нещо като… компенсация –
за труд, за време, за годините.
Изобщо – реабилитация.
Хм!“
„Първи в класация“ – текст и изпълнение: Георги (Гошо) Минчев,
музика: Иван Николов „Шилото“ / 1982
Колеги и приятели определят китарния стил на Иван Николов „Шилото“ като „тежка пернишка металургия“. Сред тях бе Гошо Минчев, както и Кирил Иванов „Мъглата“ – тонрежисьорът, който прави записа на „Първи в класация“ в Първо студио и 12-та кабина на Радиото. Тежкият пернишки саунд на китариста Иван Николов не е случаен. Добре е да се помни, че град Перник е своеобразна „люлка“ на българския рок-енд-рол. Все още някои знаят, че в Перник е проведен първият рок фестивал у нас. Наречен е „Китариада“.
Продължава спорът дали първата „Китариада“ е през 1967-ма или 1965-та година, която изглежда да е по-вероятна. По-късно следват още „Китариади“ – през 1967-ма, осма, девета и 1970-та година, след което всичко утихва и остава в спомена. Но в петгодишния славен пернишки „китариаден“ период тръгват рок-групи като „Пернишките братя“, „Зелените гущери“, китарният дует „Андрей и Фиката“, „Пъстрите“, „Матадор“, „Стримони“ и немалко други, сред които е формацията „Вива“. И тъкмо група „Вива“ чуваме заедно с Георги Минчев в хита „Първи в класация“. Когато през 1982 година се появява тази песен, нейният ироничният и хаплив, недвусмислен и предизвикателен със самохвалството ѝ текст предизвиква смут в официалната комисия за приемане на песни, но пък звукозаписът идва като последица от наистина стигнали първото място в родните класации изпълнения на певеца. Песента е приета със смесени чувства, влиза в програмите на Националните радио и телевизия и през осемдесетте години се излъчва (за щастие!) многократно. Звучи и в най-новия ни век. Ала дори и днес, струва си от време на време да четем думите на Георги Минчев, с които изпълнява „Първи в класация“, въпреки че песенният текст не предполага четене, а слушане.
Но добре е, все пак, някои песни и да се четат.
Никола Богомилов е едно от най-новите открития в класическия жанр на европейските музикални сцени. Младият пианист ще изнесе своя дебют на сцената на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" на 3 юни от 19 ч. в зала "България". Никола Богомилов вече има солидна биография зад гърба си, въпреки че е в началото на своя професионален..
Всъщност колекционирате ли история? Житейско-музикална? Като албум с лепящи се картинки. Там някъде са и родните групи "Ревю", "Тангра" и "Нова генерация". На първа страница. Те са култ, ако случайно не знаете! Заедно и поотделно. "Нова генерация" + "Тангра" + "Ревю" ще отбележат 60 години от рождението на емблематичния поет, музикант и изобщо..
Младата певица Дани Стойкова се изправя пред вълнуващото предизвикателство да издаде дебютния си музикален албум. Тя не само ври и кипи в музикалния свят като индивидуален артист, но и като музикален редактор в програма "Хоризонт" на Българското национално радио.
"Севилският бръснар" или закачливата, но и реалистична музикална комедия на Джоакино Росини се появява отново на сцената в ексцентричната постановка на режисьора Бартлет Шер в сезона на съботните матинета на "Метрополитън опера" – Ню Йорк на 31 май 2025 г. Мецосопраното Айгул Ахметшина, която триумфира миналия сезон като Кармен на Бизе, сега се..
1 юни Свири Националният симфоничен оркестър на РАИ с диригент Андрес Ороско-Естрада. 3.00 часа – Антонин Дворжак (1841-1904), Концерт за виолончело в си минор, оп. 104. Солист: Пабло Ферандес (виолончело). 3.42 часа – традиционна каталунска, El cant dels ocells (Песента на птиците). Изпълнява Пабло Ферандес (виолончело). 3.46 часа – Рихард Щраус..
Директорът на Националния природонаучен музей при БАН, проф. Павел Стоев, и доц. Любомир Кендеров, ръководител на проекта "Комплексно екосистемно..
Доротея Монова е магистър по журналистика от СУ "Св. Климент Охридски". Завеждащ отдел "Култура" в сп. "Ритъм" (1987-1990), редактор "Теория и история на..
Село Ореховица се намира в община Долна Митрополия, област Плевен и в него живеят над 1200 човека. Заселването на землището на селото датира още от тракийско..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg