Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кеазим Исинов – възторженият пантеист

Галерия „Контраст“ представя изложба, посветена на 80-годишнината на художника Кеазим Исинов. В нея са включени платна от средата на 60-те години на ХХ век до днес. 

"Това дава възможност на зрителя да проследи дългия творчески път на Кеазим Исинов и моралния рефрен в картините му – от една страна, вътрешна духовна уравновесеност, а от друга – предупреждение да не попаднат идните поколения в свят без донкихотовци; без Орфей, опиянил с музиката си земните твари и природата; без митовете и легендите на нашите предци; без респекта към българските светци; свят без магия, вълшебство и любов. – казва проф. Аксиния Джурова. – 

Митично-приказният му свят със своята особена поетика и възторжен пантеизъм, с типично неговия орнаментално-сюрреалистичен фолклоризъм оживява в запомнящия се стил, характерен със запълване на картината чрез детайлното изписване на короните на дърветата, цветята и предметите – стил, който наподобява „везбеното богатство“ на старите майстори, овладяващи плътно пространството на творбите, за да не остане празно място, в което да се вмъкне злото."

Кеазим Исинов е един от най-емблематичните художници, представител на декоративно-фолклорната тенденция в българското изкуство. Той е тясно свързан с националния епос, като го превръща в своя собствена душевност. „Художникът трябва да е като Антей, свързан със земята, да черпи сили от нея“ – споделя творецът в едно свое интервю.

Въпреки че тематичният диапазон на Кеазим Исинов включва серия картини, посветени на големите майстори в европейското изкуство, както и на връзката на човека с природата, негов приоритет остава християнското изкуство, по-конкретно иконното. "То е сложило отпечатък върху вътрешната светлина, която излъчват, в плътността на кафявия и огненочервения колорит, в сребристите и синьо-зелени тонове на пейзажите в цяло, издаващи типично негова цветна магическа полифония.

Ретроспекцията на творчеството на Кеазим Исинов обяснява още веднъж прозвището му на „възторжен пантеист“, открояващ се още по-осезаемо в днешния оголен и осиротял от идеи, мечти и утопии, свят." – допълва проф. Аксиния Джурова.

Експозицията на Кеазим Исинов може да бъде видяна от 10 ноември до 2 декември в галерия "Контраст".

Снимки – галерия "Контраст"

Кеазим Исинов е роден е на 16 април 1940 г. в Садовец, област Плевен, България. През 1968 г. завършва специалност живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“, в класа на проф. Ненко Балкански. Освен с живопис се занимава и с малка пластика, скулптура и миниатюри. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. През 1977 г. получава първа награда на Международната изложба в Габрово, а през 1981 г. – трета награда на живописната изложба по случай 1300 години България. Направил е над 30 самостоятелни изложби в страната и в над десет страни по света. Носител на ордена „Св. св. Кирил и Методий“ за големи заслуги в областта на културата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50