Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мария Стаевска: Алергичните пациенти боледуват по-рядко от Covid-19

Доц. Мария Стаевска
Снимка: Александровска болница

Клиниката по алергология на Александровска болница е включена в международен експертен център за лечение и проследяване на пациенти с уртикария. Доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по клинична алергология на УМБАЛ „Александровска“ и ръководител катедра в Клиничен център по алергология, Медицински факултет, Медицински университет в София, е гост в предаването "За здравето".

Кожни и алергични реакции при заразени с Covid-19

"Да. Това не е много изненадващо. Около 20% от пациентите с Covid-19 имат и кожно засягане. Основно тази болест засяга горните дихателни пътища, за съжаление при част от пациентите засяга и долните дихателни пътища. И невролози, и кардиолози съобщават, че има засягане и на други органи."

Астма – алергичен произход 

"Пулмолози и алерголози обикновено лекуват астмата. Тя е болест на дихателната система, това е една от най-често срещаните алергични болести – най-честата астма е алергична. От една страна, алергичните пациенти са в по-добра позиция в условия на Covid, защото се оказа, че алергичните пациенти имат по-малко рецептори, за които може да се захване вирусът, и те реално боледуват по-леко и по-рядко. Това, което изненада и китайските учени в началото на пандемията, е, че при тежко болните от Covid-19 рядко има алергични хора и хора с алергична астма. От друга страна обаче, пациентите с неалергична астма, наистина са в по-голям риск от по-тежко протичане на болестта. Така че ние много внимаваме и много обгрижваме пациентите, особено с тежка астма. В момента има изключително голям скок в развитието на медицината за лечение на тежка астма – а именно биологичната терапия. Слава богу, тя е достъпна и в България – Здравната каса плаща това скъпо лечение.

Над 200 000 души у нас страдат от уртикария

"Не всеки обрив е уртикария. 0,5% е честотата, разбира се, в някои европейски страни достига до 1%. Това е хроничната уртикария. Тя е болест, която продължава много дълго време. Проблемът най-често е вътрешен – или е автоимунен, или е автоалергичен. Нашата клиника е спициализирана в грижата за уртикарията – работим на световно ниво."

Предвижданията са до десетина година 50% от световното население ще страда от алергични болести

"Да, алергичните болести са много чести и това, за съжаление, е тенденцията в съвременния свят. Аз непрекъснато съм говорила за това как трябва да излезем от стерилния начин на живот, който водим. Но, каква ирония, а сега отидохме в другата крайност – няма как..."

Мерките

"Да, знаете, че дезинфектантите дразнят астматиците. Аз имам една друга група със свръхреактивност на горните дихателни пътища, които се чувстват изключително зле – кашлица, задух, ринитни проблеми... Непрекъснатото миене и дезинфектиране на ръцете води до много контактни дерматити." 

Доц. Стаевска препоръча да се използват емолиенти след дезинфекция. Няма как да не си мием често ръцете, но след това може да се сложи емолиентен крем. Крем, който да възстанови липидната мантия на кожата. 

Д-р Мария Стаевска информира за течащите в момента безплатни консултации чрез платформата Healee.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31