Често говорим за будителството в приповдигнат тон, предполагайки, че будителите биват посрещани с разтворени обятия. Всъщност, за да научиш някого на нещо, той трябва да ти повярва, изисква се огромна работа, защото преди да просвещаваш, трябва да събудиш доверието на общността, а това става с много упорство и постоянство.
С това се занимава Магдалина Ръжева от Детска архитектурна работилница и двигател на проект "Мобилно училище Столипиново" на Детска архитектурна работилница в партньорство със сдружение "Открити пространства".
Ръжева и екипът ѝ отиват на място и започват занимания на открито с децата, преодолявайки недоверието и съпротивата и у тях, и у родителите им и постепенно с изграждането на доверие убеждават семействата, че образованието е важно и трябва да водят децата си на училище.
"След като семействата се притесняват да пуснат децата на училище, по най-различни причини, защо да не отиде училището при тях? Родителите много се притесняват за децата си, винаги гледат да са около къщите, не смеят да ги пускат по-надалече. Когато ние отидем при тях, те имат възможност да се включат, да видят какво представлява и че не е нещо страшно, разказва Ръжева.
Целта на заниманията е да дадат на децата опит и способности за общуване извън непосредствената им общност, увереност в себе си и културен и социален капитал, които да им помогнат в бъдеще да преодолеят бариерите на изключване. Отвореният формат на неформално образование директно в общностите, където децата живеят, ангажирането на родителите и други заинтересовани членове на местната общност, както и училища от квартала, гарантират постигане на целите ни.
Проектът разполата с мобилна работилница, артбус и постоянната работа на теренен екип антрополози. Това позволява достигане и поддържане на контакт с деца и родители, които имат най-голяма нужда.
Роси Златева, учител по математика в ОУ „Пенчо Славейков“ в "Столипиново", вижда ползата от мобилното училище и възможността чрез занимания на място да се достигне до онези, които имат най-голяма нужда от образование и най-малка възможност да се включат.
Чуйте повече за този интересен проект, който възниква в рамките на "Пловдив – Европейска столица на културата 2019", но продължава и след края на проекта, въпреки трудностите и големите предизвикателства, които дистанционното обучение поставя.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg