Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато училището дойде при теб

Снимка: Мобилно училище Столипиново

Често говорим за будителството в приповдигнат тон, предполагайки, че будителите биват посрещани с разтворени обятия. Всъщност, за да научиш някого на нещо, той трябва да ти повярва, изисква се огромна работа, защото преди да просвещаваш, трябва да събудиш доверието на общността, а това става с много упорство и постоянство.

С това се занимава Магдалина Ръжева от Детска архитектурна работилница и двигател на проект "Мобилно училище Столипиново" на Детска архитектурна работилница в партньорство със сдружение "Открити пространства".

Ръжева и екипът ѝ отиват на място и започват занимания на открито с децата, преодолявайки недоверието и съпротивата и у тях, и у родителите им и постепенно с изграждането на доверие убеждават семействата, че образованието е важно и трябва да водят децата си на училище. 

"След като семействата се притесняват да пуснат децата на училище, по най-различни причини, защо да не отиде училището при тях? Родителите много се притесняват за децата си, винаги гледат да са около къщите, не смеят да ги пускат по-надалече. Когато ние отидем при тях, те имат възможност да се включат, да видят какво представлява и че не е нещо страшно, разказва Ръжева.

Целта на заниманията е да дадат на децата опит и способности за общуване извън непосредствената им общност, увереност в себе си и културен и социален капитал, които да им помогнат в бъдеще да преодолеят бариерите на изключване. Отвореният формат на неформално образование директно в общностите, където децата живеят, ангажирането на родителите и други заинтересовани членове на местната общност, както и училища от квартала, гарантират постигане на целите ни. 

Проектът разполата с мобилна работилница, артбус и постоянната работа на теренен екип антрополози. Това позволява достигане и поддържане на контакт с деца и родители, които имат най-голяма нужда. 

Роси Златева, учител по математика в ОУ „Пенчо Славейков“ в "Столипиново", вижда ползата от мобилното училище и възможността чрез занимания на място да се достигне до онези, които имат най-голяма нужда от образование и най-малка възможност да се включат. 

Чуйте повече за този интересен проект, който възниква в рамките на "Пловдив – Европейска столица на културата 2019", но продължава и след края на проекта, въпреки трудностите и големите предизвикателства, които дистанционното обучение поставя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живот, посветен на България: Лука Велчов и неговата мисия в Румъния

Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между..

обновено на 15.10.24 в 10:56

"Открий себе си!" – нова интерактивна книга за тийнейджъри

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" бе представена интерактивната книга "Открий себе си! за тийнейджъри 13–19 години", която е създадена специално за младите хора до 19-годишна възраст и техните преживявания. В ефира на "Нашият ден" съавторът на книгата Рени Велчева сподели как е възникнала идеята за този проект...

обновено на 15.10.24 в 09:14

Еврейска култура преди ужаса

Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..

публикувано на 14.10.24 в 16:05

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...

публикувано на 14.10.24 в 12:33

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..

обновено на 14.10.24 в 12:09