"Музикална мрежа" представя холандската джаз певица Фей Клаасен с албума си Close To You, излязъл на музикалния пазар през януари 2020 г.
Тя е едно от водещите имена на съвременната европейска и световна джаз сцена и е била удостоявана три пъти с награда „Едисон“ за албумите си Two Portraits of Chet Baker от 2006 г., Shakespeare Album от 2009 г. и Luck Child от 2017 г.
Най-голямо богатство от нейната биография, е възможността да бъде на сцената с изтъкнати фигури от световния джаз подиум.
След като шест години изучава джаз пеене в Кралската консерватория в Хага при Рейчъл Гулд, Фей Клаасен многократно концертрира с джаз оркестъра на Concertgebouw, WDR Биг Бенд, Metropolle Orchestra, Биг бенда на Датското радио и с музикантите Бари Харис, Тутс Тилеманс, Пол Хелър, Майк Стърн, Винс Мендоса, Кени Вернер, Пакито Д'Ривера, Том Харел, Джеймс Картър, Майкъл Абени, Боб Брукмайер и много други.
От 2001 до 2007 г. Фей Клаасен ръководи вокалния джаз отдел в консерваторията в град Порто, Португалия. Често провежда семинари и майсторски класове в консерваториите в Амстердам, Антверпен, Берн, Хага, Гронинген и е основен лектор по джаз пеене в консерваторията в Ротердам. Изнася майсторски класове и концерти на конференциите на Международната асоциация за джаз образование (IAJE) в Ню Йорк и Лос Анджелис.
Песните в албума Close To You (едноименната песен на композитора Бърт Бакарак) са спомени от детството, както споделя певицата. Сред тях са много известни мелодии предимно от 70-те години на The Beatles, Blood, Sweat & Tears, The Carpenters, Chicago.
Аранжор и продуцент на албума е пианистът Роланд Якобс, сътрудничил си през годините с Айвън Линс, Тил Брьонер, Лаура Фиджи. Уникалните му аранжименти, придават още по-голяма сантименталност, импресионизъм и на моменти носталгично звучене, като ясно подчертават идеята на Фей Клаасен, за възраждане на спомените от детството.
Популярните мелодии, познати на поколения слушатели, запазили и до днес своето очарование, са доукрасени от прогресивната мисъл на Роланд Якобс, което прави особено впечатление.
В тези своеобразни сюити, допълващи пясъчния тембър на певицата, участие взимат джаз квартета от Франс Ван Геест – бас, Марсел Сериерсе – барабани, Даниел де Мораис – китара, Роланд Якобс – пиано, така и гост солистите Хермине Деурло – хроматична хармоника, Петер Тихаус– китара, Ло ван Горп - вокали, Теус Нобъл - тромпет, Бенямин Херман– алто саксофон, Рене тен Кате – вибрафон, Антонио Серано - хармоника, както щрайх и духова секция от Филхармоничния оркестър на Холандското радио с диригент Александра Ариече.
Слушайте "Музикална мрежа" на 12 ноември, четвъртък, от 11.00 ч.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg