Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жестоките автори и жестоките им книги

Хосе Овехеро

Кои са те, с какво се отличават от останалите? Това можем да научим от книгата на Хосе Овехеро „Етиката на жестокостта“.

„Етиката на жестокостта в крайна сметка произлиза от честното желание да се разкъса воалът на илюзията, което е нескончаема и неизчерпаема задача. Да се заяви отказът от приемането на нещата такива, каквито изглеждат или каквито трябва да бъдат. Да се изличи с един удар професионалната усмивка, с която ни заръчват да се успокоим, да мислим положително, понеже всичко е наред, всичко ще бъде наред и няма за какво да се тревожим“. Така завършва книгата на Хосе Овехеро, в която той разглежда в няколко есета върху „една от най-часто срещаните форми на ексцес в изкуството“ – жестокостта и проявленията ѝ най-вече в литературата, етичните ѝ измерения, балансът и преминаването на границите. В частите на книгата си той дава различни примери, като специално се спира върху няколко романа, преведени и у нас.

„Ние хората, пише авторът, се нуждаем от различни видове увереност. По-лесно ни допадат книги, в които посланието ни успокоява – ще рече придава явни очертания на това, което сме мислили, преди да ги прочетем“. Подобна литература според него приспива и мисълта и чувствителността на читателя и така той става по-лесно манипулируем и податлив на „диктатурата на развлечението“. 

Книгата на Овехеро отдава дължимото на литературата, която „дълбае“ в тайните и неосветени места в човешкото съзнание, литературата, която не „предлага сигурност“, която „удря“ читателя, разтърсва го, кара го да се събуди от летаргията, в която е вкаран от културата на забавлението.

Чуйте преводача Николай Тодоров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклипове борят замърсяването на околната среда

Информационната кампания "Промени Картинката" дава фактите за глобалния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове, както и за бъдещите инициативи и за ролята на изкуството и социалната ангажираност. За поредна година НАТФИЗ "Крьстьо Сарафов" се включва в инициативата. Девет екипа от студенти във втори курс по..

публикувано на 21.10.24 в 18:48
Любен Домозетски и Аделина Филева

Отражение на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век

"Европа в България" е изложба, която проследява oтражението на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век. Кураторът на експозицията Любен Домозетски коментира, че диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и..

публикувано на 21.10.24 в 17:59
Мария Колева

Антон Митов представя: Мария Колева – всички си мълчим и това е тъжно

Живее в град Кърджали и работи в регионалната станция на БНР – Кърджали. Свири на цигулка и пее.   Завършва езиковата гимназия в родния си град и мечтае да учи право. Вместо това заминава за Америка, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Работила е в увеселителния парк на Доналд Тръмп. Участвала е във формата "Гласът на България"..

публикувано на 21.10.24 в 15:20
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир

Уилям Шекспир е определян като най-значимия творец в англоезичната литература въобще. "Главният поет на света" е едно от прозвищата на драматурга. Роден на 23 април 1564 г., Шекспир започва да гради успешна театрална кариера в Лондон след 20-та си година. Той се изявява като актьор, писател и съсобственик на театрална трупа, като от него..

публикувано на 21.10.24 в 14:32
Виктор Караиванов, Луиза Михайлова, Марлена Тодорова, София Михайлова, Владислав Павлов

Тийнейджърът в мен: Марлена Тодорова

Тя е винаги позитивна, никой не я е чувал да повиши глас, да е тъжна или да се сърди! Тя е класическа балерина, театрален хореограф и преподавател по танци, произхождащ от семейство на лекари и режисьори. Тя е майка на първокласник и любител на шантави прически. Тя е Марлена Тодорова .  Марлена споделя, че от съвсем малка е показала..

публикувано на 21.10.24 в 14:26