Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незапомнено лоша година за пчеларството

Снимка: БТА

2020 се оказа трудна година и за пчеларите. Слаба паша, ниски добиви и незадоволителни изкупни цени. 

„Годината стартира много добре. Имаше много силни семейства, но дъждовете се отразиха изключително негативно и всъщност имаме почти 100% провалена акациева паша и изобщо нямаме никакви добиви от ранните пролетни медове. В същото време пчелите пострадаха от липсата на паша и лошото време и самите пчелни семейства намалиха развитието си, което рефлектира и в следващата паша от липа, слънчоглед и летните медове. Акациев мед повсеместно няма никъде и пролетните медове също са слаби като количества. Незапомнено слаб сезон“, каза Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела”.

Пчеларите са притеснени освен от слабата паша и добивите и от ниските изкупни цени. „Тук говорим за системен проблем на целия европейски пазар на пчелен мед. Цените са изключително ниски. Положението в сектора е много тежко.

При нас за щастие няма сериозен проблем с отравянията на пчелни семейства, защото районът (Кюстендилско) е овощарски, по-конкретно с черешови насаждения. От няколко години реализацията на черешите е трудна, затова земеделските производители се опитват да намалят разходите в т.ч. и на пръсканията. Това доведе до добро състояние на пчелните семейства – липса на отравяния и загуби вследствие на третиранията с  препарати за растителна защита. В случая, както се казва, нещастието на едни е в полза на други“, обясни още Тихомир Стоицов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05

Здравното образование и българската учебна система

Акцент в днешното издание на "Lege Artis" е здравното образование в училище . В интервю за БНР в началото на годината доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, подчерта, че в българската образователна система липсват часове по здравно образование. Ето защо тази година информационната кампания по повод Световния..

публикувано на 19.06.24 в 11:37
Антоний Христов и водещата на предаването

Трансчовекът в България – документален поглед

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов , един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм. Антоний Христов сподели..

публикувано на 19.06.24 в 10:13

Людмил Фотев: За бирата като джаз

Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден". По думите на Фотев биреният..

публикувано на 19.06.24 в 10:12