Толерантността – като хармония в многообразието. Толерантността – като форма на себеуважение и начин да помогнеш на другия да се промени. Толерантността – като ежедневно предизвикателство на способността ни да се разширим и да приемем другия в себе си. Толерантността – като път, по който българското общество има доста още да върви. Като мяра, която трябва да се уцели. Като намиране намиране на смисъл в стремежа да останем свързани.
На 16 ноември се отбелязва Международният ден на толерантността. През 1996 година Общото събрание на ООН призовава страните членки с дейности да разпространяват идеята за разбирателство между народите. На тази дата през 1995 година държавите-членки на ЮНЕСКО приемат Декларацията за принципите на толерантността. ООН поставя началото на кампания за разпространение на равенството, подобряването на условията на живот, отричането на дискриминацията.
Какви са измеренията и проявленията на толерантността? Психологът Даниел Троев коментира в "Нашият ден" доколко сме толерантни към себе си и околните:
"Толерантността, като морална стойност, като добродетел, е винаги на мода. Винаги има какво да даде на човека това отношение на приемане – толерантност към собствените слабости понякога, различните проявления на емоциите, толерантност към различните вярвания на другите хора. Толерантността е важна част от човешкия опит. В сегашно време още повече е необходима една такава толерантност към трудностите, които срещаме, от гледна точка на това да можем да приемаме, че наистина минаваме през сложен период – индивидуално, семейно и по-глобално. Трябва да имаме тази морална сила на духа да приемем условията и да направим най-доброто от това, което ни е предоставено, а не просто да се опитваме да се върнем къме дно предишно състояние.
Доста се повишават тревожността и стресът и това вече води до различни реакции за справяне. При някои хора толерантността се изразява като апатия, като отказ да се посрещне реалността. Това генерира вътрешно напрежение и много често избухва. Второто е едно трескаво перфекционистко настроение, което също много изтощава. Третото, според мен най-конструктивното, е да погледнем с търпение и да видим какъв е смисълът, какво ни предизвиква, какво трябва да променим у себе си."
Чуйте повече в звуковия файл.
В Минути на редактора – толерантността през очите и душите на колегите от екипа на "Нашият ден". Чуйте анкетата в звуковия файл.
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg