Можем ли да се припознаем в тази „малка книжка“? На гърба ѝ ни казват, че ще ни „спипа натясно“, че ще ни „разбере, утеши“. Нас и повечето ни демони... Заглавието е неологизъм – „Телогинариум“. Форматът е като на тефтерче с твърди корици, такова от миналото, когато пишехме там някакви лични неща между задачите за деня и седмицата... Вътре има рисунки и притчи, които започват с „Един човек...“, който в епилога среща „друг човек“. Но преди това са алегориите, фантазмите, историите в този „физиолог“, в този „бестиарий“ на човешкото тяло... Магична книга, която ни вкарва навътре в нас, намига ни сред сериозните неща, за които разказва, развихря ни въображението и ни предизвиква с фигурите на Ясен Григоров – художник и автор на това книжно съкровище.
Ето какво казва в предговора на книгата Марин Бодаков: „Бях някъде на 40, когато осъзнах, че имам тяло. Още не знаех, че имам правото това тяло да е уязвимо, неопределено, безгранично. Камо ли, че имам правото да говоря открито за него. Сега в хода на деня забравям болките, поне физическите болки, с които се будя. Имам повече тяло, отколкото бих искал. Някога бях писал, че нарастват необитаемите му части. После наистина се случи. Сега – като на героя от началото на тази жестока книга – паник атаките излизат от мен като глави. В същото време се усещам уморен и отвратен, тежък и ненужен. И почти няма с кого да го споделя. Скоро ще стана на 50. Вече знам, че тялото ми е неологизъм. Телогинариум. Че съм игра на думи. Че от мен пробива нещо чудовищно, нещо немъжко, нещо въображаемо. Че може и да не знача нищо. Че се появявам и изчезвам, без да искам. Вече знам, че съм Човек.“
Чуйте Ясен Григоров.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg