Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискът да издаваш философски книги у нас днес

Световен ден на философията

Всяка година от 2002-ра насам Световен ден на философията се отбелязва на третия четвъртък от ноември. Така ЮНЕСКО фокусира вниманието върху философията, която е катализатор за развитието на човешката мисъл, важността ѝ за всяка култура и за всеки човек. Тази година в условията на пандемия целта е да се подчертае необходимастта от философски размисъл за кризата, какво тя ни отнема и възможностите, които ни дава, за критично мислене върху процесите не само в света, но и вътре в нас.

Да се издават философски книги и въобще хуманитаристика у нас, особено в този момент, е рисковано и трудно начинание. Преводачката Антоанета Колева, директор на независимото издателство „KX – Критика и Хуманизъм“, написа във фейсбук в Световния ден на философията следното: „Скъпи приятели философи и нефилософи, „официалните тържества“ на света ни, празнуващи ролята на философията да не престава да ни боде да мислим критически за заобикалящото ни, ще продължат три дни – 18, 19 и 20 ноември.

Техен символичен домакин тази година е Университетът в Нант и в продължение на три дни ще има кръгли маси с философи от цял свят, излъчвани на живо!

И понеже създателите на празника, ЮНЕСКО, са предложили темата за разговорите да бъде осмислянето на настоящата пандемия и множеството лица на кризата, до каквато тя води, ето понятията – нима има нещо по-философско от работата с понятия?, – около които ще се въртят дискусиите:

- страхът (и неговата връзка с доверието, а значи и с риска);

- живеенето-заедно (и неговата връзка с омразата или солидарността и подкрепата);

- здравето (и неговата връзка с болестта и с добруването);

- езикът (начинът, по който говорим за пандемията)."

Ако искате да гледате нещо онлайн, вижте ТУК:

Чуйте разговора с Антоанета Колева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24

Роберт Леви с нова поетична книга

Роберт Леви, поет, има магистърски степени по Българска филология (1995, СУ "Свети Климент Охридски") и по Културна и социална антропология (1998, СУ "Свети Климент Охридски"). През годините е натрупал богат професионален опит – от строителен работник до сценарист на документални филми, и в момента живее във Франкфурт, Германия, където работи като..

публикувано на 18.09.24 в 15:12

"Хай хай, Япония" с литературно турне в България

Най-новата книга на Юлияна Антонова-Мурата е колекция от кратки разкази послания, дошли от далечна Япония. Те са не просто импресии от екзотична земя, която доскоро бе на практика тера инкогнита за всички българи, а деликатни миниатюри от внимателно подредена изложба, която ни разказва за страна, отдалечена не само географски и исторически, а..

публикувано на 18.09.24 в 13:45

Юбилейна изложба на Валентин Дончевски на "Шипка" 6

Известният в съвременното българско изкуство художник Валентин Дончевски представя в галерията на "Шипка" 6 своята мащабна юбилейна изложба, проследяваща творческите му търсения през последните години. Изложбата, озаглавена "Рефлексии", съдържа близо 300 произведения – на хартия и платно и създава един сложен "сублимат от чувства, реакции,..

публикувано на 18.09.24 в 09:32
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38