Всяка година от 2002-ра насам Световен ден на философията се отбелязва на третия четвъртък от ноември. Така ЮНЕСКО фокусира вниманието върху философията, която е катализатор за развитието на човешката мисъл, важността ѝ за всяка култура и за всеки човек. Тази година в условията на пандемия целта е да се подчертае необходимастта от философски размисъл за кризата, какво тя ни отнема и възможностите, които ни дава, за критично мислене върху процесите не само в света, но и вътре в нас.
Да се издават философски книги и въобще хуманитаристика у нас, особено в този момент, е рисковано и трудно начинание. Преводачката Антоанета Колева, директор на независимото издателство „KX – Критика и Хуманизъм“, написа във фейсбук в Световния ден на философията следното: „Скъпи приятели философи и нефилософи, „официалните тържества“ на света ни, празнуващи ролята на философията да не престава да ни боде да мислим критически за заобикалящото ни, ще продължат три дни – 18, 19 и 20 ноември.
Техен символичен домакин тази година е Университетът в Нант и в продължение на три дни ще има кръгли маси с философи от цял свят, излъчвани на живо!
И понеже създателите на празника, ЮНЕСКО, са предложили темата за разговорите да бъде осмислянето на настоящата пандемия и множеството лица на кризата, до каквато тя води, ето понятията – нима има нещо по-философско от работата с понятия?, – около които ще се въртят дискусиите:
- страхът (и неговата връзка с доверието, а значи и с риска);
- живеенето-заедно (и неговата връзка с омразата или солидарността и подкрепата);
- здравето (и неговата връзка с болестта и с добруването);
- езикът (начинът, по който говорим за пандемията)."
Ако искате да гледате нещо онлайн, вижте ТУК:
Чуйте разговора с Антоанета Колева.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg