На какъв етап от разработването на Изкуствен интелект (ИИ) сме и какви са възможните сценарии за развитието му? Каква е необходимостта от регулация на тази дейност заради предизвикателствата, пред които се изправя човечеството.
Константин Василев – програмист, работещ в сферата на ИИ, говори по темата в "Нашият ден":
"На този етап все още сме в съвсем ранните фази, в които експериментираме все още много и различни модели, проучваме какво работи и какво – не. Всичко все още е базирано на съществуваща статистика – оттам притесненията. Но като цяло все още сме далеч от това ИИ да има собствено развитие и самообучението на ИИ да излезе извън контрол. Трябва още много прогрес, за да има там истински човешки надзор. В момента моделите, с които работим, са такива, че след като те се самообучат е трудно на човек да инспектира защо дава точно този резултат. Човешкият контрол е труден на този обем данни."
Сингулярност
"Терминът "сингулярност" (лат. – Singularis) предполага момента, в който машината започва да се самообучава по-бързо от човека и става независима от него – това е най-простото обяснение. Макар че в действитителността, най-вероятно, ние ще пордължем да съществуваме на различни плоскости."
Константин Василев коментира, че всички технологии винаги предизвикват правни проблеми и нужда от адаптиране на правната рамка и подчерта, че проблемът е сложността на контрола, който не може да бъде осъществен от неспециалист.
Чуйте повече в звуковия файл.
Кристиян Михайлов – едни от основателите на PARA (Професионална асоциация по роботика и автоматизация), разказва в "Нашият ден" за приложението на ИИ в различни сфери на човешкия живот и предизвикателствата, пред които се изправя пазарът на труда при внедряването му:
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В PARA влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само... Нашата роля е да поставим автоматизацията на едно от ключовите места в българската икономика, като покажем, че роботите, ИИ ще подпомогнат живота на хората – работим в две направления – образование и индустрия.
ИИ влиза навсякъде с идеята да подпомага вземането на решения."
Чуйте повече в звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg