Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект – възможности, предизвикателства, заплахи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На какъв етап от разработването на Изкуствен интелект (ИИ) сме и какви са възможните сценарии за развитието му? Каква е необходимостта от регулация на тази дейност заради предизвикателствата, пред които се изправя човечеството.

Константин Василев – програмист, работещ в сферата на ИИ, говори по темата в "Нашият ден":

"На този етап все още сме в съвсем ранните фази, в които експериментираме все още много и различни модели, проучваме какво работи и какво – не. Всичко все още е базирано на съществуваща статистика – оттам притесненията. Но като цяло все още сме далеч от това ИИ да има собствено развитие и самообучението на ИИ да излезе извън контрол. Трябва още много прогрес, за да има там истински човешки надзор. В момента моделите, с които работим, са такива, че след като те се самообучат е трудно на човек да инспектира защо дава точно този резултат. Човешкият контрол е труден на този обем данни."

Сингулярност

"Терминът "сингулярност" (лат. – Singularis) предполага момента, в който машината започва да се самообучава по-бързо от човека и става независима от него – това е най-простото обяснение. Макар че в действитителността, най-вероятно, ние ще пордължем да съществуваме на различни плоскости."

Константин Василев коментира, че всички технологии винаги предизвикват правни проблеми и нужда от адаптиране на правната рамка и подчерта, че проблемът е сложността на контрола, който не може да бъде осъществен от неспециалист.

Чуйте повече в звуковия файл.

Кристиян Михайлов – едни от основателите на PARA (Професионална асоциация по роботика и автоматизация), разказва в "Нашият ден" за приложението на ИИ в различни сфери на човешкия живот и предизвикателствата, пред които се изправя пазарът на труда при внедряването му:

"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В PARA влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само... Нашата роля е да поставим автоматизацията на едно от ключовите места в българската икономика, като покажем, че роботите, ИИ ще подпомогнат живота на хората – работим в две направления – образование и индустрия

ИИ влиза навсякъде с идеята да подпомага вземането на решения."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43