Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Швейцария има недостиг на болнични легла, армията помага с хеликоптери

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Миналата седмица съобщение на Швейцарското общество за интензивна медицина предизвика сензация. То гласи: „Всички швейцарски граждани – особено тези, които са изложени на риск от зараза с новия коронавирус – са помолени да преценят приживе дали биха искали да получат медицински грижи за удължаване на живота си в случай на сериозно заболяване.“

Това изявление постави под съмнение възможностите на прехвалената швейцарска здравна система. Много възрастни и хора със съпътстващи заболявания разбират това изявление като призив към тях да се откажат от едно от оскъдните легла в страната за интензивно лечение в полза на по-млади и по-здрави хора и доброволно да напуснат този живот.

От миналата седмица всички 876 сертифицирани легла за интензивно лечение в Швейцария са практически заети.

Под натиска на бизнеса и банките швейцарското правителство се въздържа от налагане на пълно затваряне, за да овладее втората вълна на пандемията. Финансовият министър Уели Маурер (Швейцарска народна партия, SVP) заяви: „Швейцария не може да си позволи второ заключване. Нямаме пари за това."

Коронавирусът сега циркулира не само сред възрастните хора и други рискови групи. Появиха се нови огнища в домове за стари хора, отделенията за интензивно лечение са пренаселени.

Към 24 ноември Швейцария е на 13-о място в Европа по брой случаи с 304 593 заразени и 4241 починали от коронавируса от началото на пандемията, а армията активно помага на хората и на болниците.

Предвид предстоящия ски сезон, Швейцария следи информацията по държави за новите инфекции на 100 000 жители през последните 14 дни, за да определи дали в дадена държава или район има повишен риск от инфекция. Ако заболеваемостта е по-висока от заболеваемостта в Швейцария, страната се добавя към забранителния списък, който редовно се актуализира.

Преслав Кицов – студент в Женева, живеещ от 6 години в Швейцария, разказва:

„Секторът ресторантьорство и хотелиерство е най-засегнат в Швейцария. Хората тук се надяват за зимния сезон на туристите, които обикновено идват от Франция, Италия, Германия, а точно те са сега едни от най-засегнатите от вируса страни в Европа. В началото на ноември затвориха ресторантите, сега част от тях работят до 23 часа с ограничение до 4 души на маса, а нощните барове и дискотеки още са затворени и нямат право да работят дори като кафенета.

Законите са различни в Швейцария в зависимост от кантона, но в Женева нищо не работи, освен магазините за хранителни стоки и аптеките.

Колкото до армията, военните се включиха още по време на първата вълна на вируса през пролетта и те бяха мобилизирани да помагат на възрастните, като им доставят продукти и лекарства.

Мобилизирани са военни хеликоптери, които се използват като линейки при транспортиране на болни до болници в различен район или кантон. С тях пътуват лекари, които оказват първа помощ на болните.

В училищата присъствено се обучават само учениците над 12 години.

Швейцарците са дисциплинирани и спокойни хора, спазват правилата, маските са задължителни навсякъде, не се наблюдава паника, няма определени часове за пазаруване само на възрастни хора. Хората се надяват по-скоро да се върнат към нормалния живот.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20