Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Швейцария има недостиг на болнични легла, армията помага с хеликоптери

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Миналата седмица съобщение на Швейцарското общество за интензивна медицина предизвика сензация. То гласи: „Всички швейцарски граждани – особено тези, които са изложени на риск от зараза с новия коронавирус – са помолени да преценят приживе дали биха искали да получат медицински грижи за удължаване на живота си в случай на сериозно заболяване.“

Това изявление постави под съмнение възможностите на прехвалената швейцарска здравна система. Много възрастни и хора със съпътстващи заболявания разбират това изявление като призив към тях да се откажат от едно от оскъдните легла в страната за интензивно лечение в полза на по-млади и по-здрави хора и доброволно да напуснат този живот.

От миналата седмица всички 876 сертифицирани легла за интензивно лечение в Швейцария са практически заети.

Под натиска на бизнеса и банките швейцарското правителство се въздържа от налагане на пълно затваряне, за да овладее втората вълна на пандемията. Финансовият министър Уели Маурер (Швейцарска народна партия, SVP) заяви: „Швейцария не може да си позволи второ заключване. Нямаме пари за това."

Коронавирусът сега циркулира не само сред възрастните хора и други рискови групи. Появиха се нови огнища в домове за стари хора, отделенията за интензивно лечение са пренаселени.

Към 24 ноември Швейцария е на 13-о място в Европа по брой случаи с 304 593 заразени и 4241 починали от коронавируса от началото на пандемията, а армията активно помага на хората и на болниците.

Предвид предстоящия ски сезон, Швейцария следи информацията по държави за новите инфекции на 100 000 жители през последните 14 дни, за да определи дали в дадена държава или район има повишен риск от инфекция. Ако заболеваемостта е по-висока от заболеваемостта в Швейцария, страната се добавя към забранителния списък, който редовно се актуализира.

Преслав Кицов – студент в Женева, живеещ от 6 години в Швейцария, разказва:

„Секторът ресторантьорство и хотелиерство е най-засегнат в Швейцария. Хората тук се надяват за зимния сезон на туристите, които обикновено идват от Франция, Италия, Германия, а точно те са сега едни от най-засегнатите от вируса страни в Европа. В началото на ноември затвориха ресторантите, сега част от тях работят до 23 часа с ограничение до 4 души на маса, а нощните барове и дискотеки още са затворени и нямат право да работят дори като кафенета.

Законите са различни в Швейцария в зависимост от кантона, но в Женева нищо не работи, освен магазините за хранителни стоки и аптеките.

Колкото до армията, военните се включиха още по време на първата вълна на вируса през пролетта и те бяха мобилизирани да помагат на възрастните, като им доставят продукти и лекарства.

Мобилизирани са военни хеликоптери, които се използват като линейки при транспортиране на болни до болници в различен район или кантон. С тях пътуват лекари, които оказват първа помощ на болните.

В училищата присъствено се обучават само учениците над 12 години.

Швейцарците са дисциплинирани и спокойни хора, спазват правилата, маските са задължителни навсякъде, не се наблюдава паника, няма определени часове за пазаруване само на възрастни хора. Хората се надяват по-скоро да се върнат към нормалния живот.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35