В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият ден" бяха Деян Василев – изпълнителен директор на "Кредитленд" и Александра Кишишева – директор "Организационно развитие" на "Джуниър Ачийвмънт България".
Александра Кишишева подчерта важността на темата за финансовата грамотност, която с годините се е оформила като отделен и съществен аспект от образованието. Тя сподели, че "Джуниър Ачийвмънт" България работи активно по тази тема, като е част от междуведомствената група на Министерството на образованието и науката (МОН) и Министерството на финансите, която има за цел да намери начин финансовата грамотност да бъде интегрирана в учебните програми.
Деян Василев разказа за инициативата, която възниква в края на годината по време на вътрешен семинар на компанията “Моите пари”. По време на срещата, в която участват около 100 финансови консултанти от различни точки на страната, става ясно, че една от основните каузи, с които компанията може да допринесе, е именно финансовото образование в училищата.
“Нашите консултанти, които работят в различни градове, изразиха желание да се срещнат с ученици и да споделят своя опит”, сподели Василев. Така се ражда идеята за инициативата “Моят финансов час на класа”. В рамките на тази програма над 30 доброволци-консултанти ще влязат в класните стаи и ще проведат двучасови уроци по финансова грамотност при учители, които изразят интерес и поканят специалистите.
Слушайте!
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg