Немислимо е днес да си представим развитието на която и да е област от живота ни без новите технологии. Как те променят живота на хората с увреждания и проблеми в комуникацията; какви възможности за себеизразяване им предоставят; достъпни ли са за нуждаещите се от тях и в България.
За всичко това разговаряхме в предаването от 23 ноември. Наш събеседник беше доц. Морис Гринберг – преподавател в департамента „Когнитивна наука и психология“ на НБУ и председател на Фондация АСИСТ Помагащи технологии.
За трета поредна година Фондацията организира международна конференция, на която световноизвестни специалисти споделиха своя опит и съвременни подходи в областта на допълващата и алтернативна комуникация (ДАК) за деца и възрастни със затруднения в комуникацията.
В конференцията активно участие взеха и хора, ползващи съвременната технология за да преодолеят проблемите в общуването с другите. Чуйте един от тях, Станислав Ников от Бургас:
Третата Международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”се проведе онлайн. Нашата репортерка Катрин Димитрова я проследи цялата.
В света отдавна е променена философията на подхода към хората с проблеми в комуникацията. Тази философия е отразена и в приетата Конвенция за правата на хората с увреждания, ратифицирана от страната ни приз 2012 г.
На тях се гледа като на хора, които имат право на общуване, на комуникация, на себеизразяване, на полагане на достоен труд. И се питаме кога ли в България ще видим човек с физически дефицити в комуникацията да преподава и обучава като Стивън Хокинг напр. Този въпрос зададохме и на доц. д-р Морис Гринберг.
От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..
Срещата между двете далечни наглед полета на изява се случва на територията на софийското 32 средно училище с изучаване на чужди езици "Св. Климент Охридски" в училищния клуб за философия и театър "Персефона". Актьорите са ученици от 10 и 11 клас. Създателка и ръководителка на клуба е учителката по философия Диляна Филипова, която подбира и адаптира..
Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам...
"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от..
Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg