Изложба, конкурси и международен форум ще има по случай 75-годишнината на "Пипи Дългото чорапче", съобщават организаторите от Столичната библиотека, цитирани от БТА. Експозицията, подредена в мраморното фоайе на културния институт, представя любими цитати от книгата. На 26 ноември ще има Пипи тържество и конкурс за най-ефектен грим и прическа, музикални изпълнения и Пипи караоке.
На 27 ноември, онлайн и присъствено, започва кръгла маса, наречена "Астрид Линдгрен: Свободата на духа – кауза и приключение" в памет на проф. Вера Ганчева (1943-2020) – скандинавист, общественик и преводач. На форума ще има онлайн приветствия от омбудсмана за децата на Кралство Швеция Елизабет Далин, представителя на УНИЦЕФ за България Джейн Муита и посланика на Швеция у нас Катарина Рангнит. Сред участниците са писателите Марин Бодаков, Георги Господинов, Иван Ланджев, културолози, скандинависти, журналисти, юристи, преводачи, университетски преподаватели.
Една от най-популярните детски книги, написана от Астрид Линдгрен, излиза за първи път през 1945 г. и бързо набира популярност сред детската аудитория, не само в скандинавските страни. Появата ѝ е определена за най-важното културно събитие в Швеция за последните 150 години. Преведена е на 70 езика, продадени са над 60 милиона екземпляра.
Първото българско издание е от 1968 г. в превод на Вера Ганчева. Любимата на поколения български деца книга е включена в задължителната програма за ученици във втори клас. Тя винаги заема челно място в топ 10 на най-четените книги в Детския център, посочват от библиотеката. Само за 2020 г. е заемана над 200 пъти.
Фондът на Столичната библиотека разполага с 19 издания на български, две – на английски, и едно – на шведски език, както и с други любопитни издания на книги на Астрид Линдгрен, на български и на чужди езици.
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg