От 22 октомври Полша протестира. Демонстрациите събраха в кулминационния момент около 500 хиляди души в 500 града в цялата страна, а във Варшава – около 100 хиляди. В страната се правят ежегодно около 100 000 аборта, от които по малко от 1% са легални. В други западноевропейски страни с подобна на Полша популация и с въведено сексуално образование в училищата нивото на абортите е наполовина по-малко. Църквата в Полша е противник на абортите и защитава мнението, че Бог охранява човешкия живот от зачеването му до естествения му край. Това становище се споделя ревностно от десните политически сили в страната. Управляващата партия PIS „Право и справедливост“ призовава лекарите да се позовават на клаузата на съвестта, даваща им право да откажат помощ на бременни жени, които искат да прекъснат бременността си по какъвто и да било повод, включително и заради това, че ембрионът е със сериозни малформации. Заради същата клауза много лекари вече не изписват рецепти и за хапчето след, което предизвиква спонтанен аборт в най-ранната фаза от бременността.
Недко Георгиев – режисьор на документални филми, журналист и фотограф, казва:
„Първата победа на PIS през 2005 г. отвори възможност за намеса на обикновените хора в политическия живот в Полша. Тогава продесните организации получиха финансиране и започнаха масови акции. По-силни тези организации станаха след втората победа на PIS през 2015 г. когато те съставиха правителство, което работи по странни методи – законите се прокарват нощем.“
Главният символ на протестите е светкавица, която поразява полската земя. Консервативни политици оприличиха мълнията на нацисткия знак СС, но бързо бяха опровергани в социалните медии, че знакът на стачката на жените по никакъв начин не може да бъде асоцииран с хитлеристки знаци."
„Освен главните искания за легализиране на абортите, по време на демонстрациите се прибавиха и гласове в защита на правата на ЛГБТИ в Полша. Жените никога не са били сами в тази битка – млади и възрастни протестират заедно с жените, в протестите участват и много мъже заедно с децата си. По последни данни към около 80 процента от поляците не одобряват изостряне на Закона за абортите.“
Редовни протести има пред парламента, пред Министерския съвет, блокират се кръстовища, а шофьорите надуват клаксони в знак на подкрепа. Псувнята, която призовава PIS да подаде оставка, цензурирана под формата на 8 звездички, се крещи от всички и по време на преките включвания от протестите, се чува в ефир.
Оригинални ръчно рисувани плакати и лозунги: “Това е Война”, „Моето тяло е мой избор“, „Революцията е жена“, се виждат навсякъде в Полша, както и на многобройните протести на полските общности по света, между които и в България.
„Трудно е да се предвиди бъдещето на Полша, управляващите все още имат около 40% одобрение, интелигенцията се надява да настъпи вътрешно разцепление в PIS, което да даде шанс за предсрочни избори.“
Предисторията на сегашните събития в Полша:
От 1993 г. легалният аборт в Полша е допустим само в 3 случая:
1. Когато бременността е опасна за живота и здравето на майката;
2. Когато пренаталните изследвания по време на бременността откриват неизлечима болест или малформации на плода, който не е в състояние да съществува самостоятелно. (възрастта на плода е без значение);
3. когато става въпрос за насилствено сношение със жена или със непълнолетна, но до 12 седмица на бременността, което се определя от прокуратор.
През 1996 г. обаче в Полша се допуска прекъсване на бременността и в случаи, когато бременната жена се намира в тежка материална и житейска ситуация, което е било разрешено по времето на социализма. През 1997 г. Конституционният трибунал пак забранява тази възможност, позовавайки се на новата Полска конституция, която в чл. 38 казва, че човешкият живот е правно защитен. През 2007 г. след първата победа на ПИС има един неуспешен опит да се запише в Конституцията, че животът се охранява от зачеването до смъртта. Организациите „Про-лайф“ и „Антиаборт“ започват да действат с пълна сила и по мнението на неправителствени организации са финансирани от крайно десни партии в парламента.
Действия през 2016 година: През юли граждански комитет “Стоп на абортите” предава на Маршала на Сейма (председателя на долната камара на парламента) 500 000 подписа в подкрепа на проектозакон силно ограничаващ абортите, който предвижда затвор за жените, извършващи аборт. “Стоп на абортите” провежда агресивна национална кампания с билбордове, показващи разчленени след аборт ембриони, пътуват из страната с микробуси, облепени със снимки в същата естетика, като ги паркират пред болници и родилни отделения. Месец след това комитетът на гражданската инициатива за проектозакон “Да спасим Жените” представя 215 000 подписа върху проектозакон, който предвижда неограничена възможност за аборти до края на 12-та седмица на бременността.
Проектозаконът предвижда и масово сексуално образование. В края на септември парламентът, доминиран от PIS, отхвърля проекта “Да спасим жените”, а приема “Стоп на абортите”, което е повод за огромни протести в 147 града под надслова Черен понеделник - Национална полска стачка на жените. Броят на участниците се оценява, според различни източници, между 98 и 200 000 души. По-късно парламентът отстъпва и отхвърля проекта “Стоп на абортите”. Шествия в 54 държави подкрепят исканията на полските жени, под надслов международна стачка на полските жени.
В края на септември 2017 г. Инициативен комитет “Да спасим жените” внася в парламента граждански проект сподкрепа от 400 000 подписа, като в същото време обвиняват в лъжа „Про-лайф“ и католическите медии, заявявайки, че бройката на техните подписи е преувеличена. Депутати от управляващата PIS и други десни партии внасят в Конституционния трибунал молба за преценка дали абортите заради ембрион с тежки и необратими увреждания или с нелечими болести, опасни за живота на детето, не противоречат на Конституцията. Инициативният комитет “Да спрем абортите” внася в парламента проектозакон за забрана на абортите при доказани неизлечими болести, опасни за живота на детето, подкрепен с 830 000 подписа.
През 2018 г. проектът на “Да спасим жените 2017” е отхвърлен”, а проектът на “Да спрем абортите” е препратен до комисията за обществена политика и семейството в парламента.
На 22 октомври 2020 г. Конституционният Трибунал присъди, че ембриопатологичният аборт противоречи на конституцията, като само двама от 12 съдии са против това решение. Така се предоставя възможност за по-нататъшни политически действия.
Дни след това решение на Трибунала депутатки от левицата влизат в Парламента с транспаранти “Легален Аборт”, “Жената решава”, „Революцията е жена“, а гражданските протести започнали първо пред сградата на Трибунала, с всеки изминал ден стават все по-многобройни.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg