Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нотариалната дейност в условията на пандемия

Снимка: Freepik

"Нотариусите изпълняваме задълженията си по закон от самото начало на извънредното положение", казва Красимир Анадолиев – председател на Камарата на нотариусите в България. Ние сме натоварени от държавата с публични функции и ги изпълняваме като всички публични органи в страната.

Осигурихме непрекъсваем достъп до нотариалната услуга и по този начин гарантираме сигурността на гражданския оборот и в не по-малка степен икономическата стабилност в ситуация, в която икономиката пострада силно.

Естествено трябваше в движение да решаваме много проблеми. Видя се и важността от развитието на информационните системи.

Като моя оценка и анализ на момента смятам, че трябва да работим за усъвършенстване и доизграждане на системата база данни – чрез която се извършва и обменът на данни с МВР, с Търговския регистър – това позволява по-голяма сигурност в гражданския оборот и по-лесен обмен на информация, от която зависи и сигурността в крайна сметка.

Стремим се да работим така, че цялатна предварителна подготовка, свързана с определено удоствореряване, да протече без лично присъствие на заинтересованите, когато е възможно, разбира се.

Благодарение на усъвършенстването на информационната система се пресече нашумялата практика за кражба на фирма, също и удостоверяване с фалшиви лични карти. Създадохме ситема за проверка на пълномощните за разпореждане с недвижими имоти, също спряхме възможността за продажба на автомобили с фалшиви талони."

Красимир Анадолиев благодари на колегите си, които бяха едни от първите, организирали кампания за събиране на средства за лекарите, и изрази надежда всички ние да излезем от кризата по-единни и отговорни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Децата и дигиталната сигурност

Проектът "Дигитални деца" спечели първа награда за "Проект на годината 2024" на фондация "Лале". В "Нашият ден" разговаряме с Яна Алексиева , координатор на Националния център за безопасен интернет – за дигиталната сигурност на децата, ролята на възрастните и какви решения предлага награденият проект. Конкурсът "Проект на годината" –..

публикувано на 11.08.25 в 10:44

Курс по сиренарство

Все по-решаващо важно е малките животновъдни ферми да могат сами да преработват млякото си по наредба 26. Това е само една от причините фондация "Пендара" да се включи в организирането на курс по сиренарство, който ще се проведе през октомври в гр. София. Основен лектор в този курс е биологът Цветан Димитров, производителят на зеленото сирене от..

публикувано на 10.08.25 в 08:55
Генадий Воробьов

Войната в Украйна няма да свърши утре, нито след месец, нито тази година

Какво следва за Украйна след срещата между специалния пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уитков и президента на Русия Владимир Путин в Москва? Защо украинският сайт "Бесарабски фронт" след началото на войната в Украйна през 2022-ра започва да излиза на български език и как се опитва да разобличи руската пропаганда у нас, коментира в "Мрежата" по..

публикувано на 09.08.25 в 08:55

Градина в Здравец

Снежана и Михаил Караянчеви живеят в с. Здравец край Варна и градината в двора на къщата им е истински предцивилизационен рай. В нея липсва само растението, за което не сте си помислили, докато четете този текст. Културите там съжителстват в хармония, а градинарите Снежана и Михаил не обработват почвата. Нещо повече – те се стремят и допринасят..

публикувано на 08.08.25 в 17:04

"Светът на Мария" – за по-качествен живот на хората с интелектуални затруднения

"Светът на Мария" е фондация, учредена в обществена полза през февруари 2012 г. в София от семейството на Мария – млада жена с интелектуално затруднение. Мисията на организацията е да подобри качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп..

публикувано на 07.08.25 в 16:45