Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Утайка от кафе в ла минор“ – спектакъл, вдъхновен от творби на унгарски автори

Снимка: Унгарския културен институт / ФС

Нова българска пиеса, вдъхновена от творби на унгарски автори, тръгва към своята публика и ще превърне Унгарския културен институт в театрално пространство на 27 ноември. Автор на пиесата и режисьор на спектакъла „Утайка от кафе в ла минор” е Николай Ламбрев-Михайловски.

„Вдъхновението от унгарските писатели Михай Бабич – „Халифът щърк“, Дьорд Драгоман – „Клада“, Кристина Тот – „Баркод“, Едина Сворен – „Брудершафт“, Янош Лацкфи – „Унгарски бивалици и небивалици“, Шандор Мараи – „Четирите сезона“, Шандор Чори – „Добро утро, свят“ роди този текст/пиеса „Утайка от кафе в ла минор“, по който създадохме спектакъла“, споделя по повод премиерата Николай Ламбрев-Михайловски. Според режисьорския замисъл представлението съчетава слово и музика, като изповедите на героите, диалозите, конфликтите преливат в изпълнения на живо на клавирни творби от Лист, Шопен, Шуман, Менделсон, Рахманинов, творби за виолончело на Дворжак.

В ролята на майката – оперна певица с име по световните сцени, е Ева Тепавичарова; в образа на дъщеря ѝ Марта, учителка по пиано, е Йоана Ламбрева, а ролята на сина Йохан изпълнява Дарин Ламбрев. Мултимедията е на Слави Георгиев.

Премиерното представление на „Утайка от кафе в ла минор” можете да гледатена 27 ноември от 19 часа в Унгарския културен институт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00