Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конституционният съдия проф. Семов дари Теодор Чипев с Гран При за право

Адв. Захари Генов със специална награда "Адвокат в медиите"
Снимка: БНР

Бившият министър на правосъдието и първи европейски съдия в общия съд на ЕС в Люксембург Теодор Чипев е тазгодишният носител на на наградата за цялостен принос в правото „Гран при“ на Националните правосъдни награди  които се проведоха за осма поредна година. Самият Чипев не успя да присъства, заради обстановката, бе изпратил свой роднина да  прочете слово от негово име. Статуетката Темида бе поднесена на сцената от конституционния съдия и професор по европейско право Атанас Семов.

Церемонията е част от традиционния Благотворителен юридически бал, който тази година заради пандемията нямаше нищо общо с бал - ограничен брой хора с маски, които дори не можеха да си стиснат ръцете. Но и Covid-19 не отказа юристите от добрата кауза в помощ на болни от ДЦП деца.

Чрез търговете за продажба на картини на известни български художници и томбола бяха събрани близо 9 000 лв. Средствата ще бъдат дарени на четири деца в нужда – Ванеска, Божидар, Снежка и Преслава, която е с онкологично заболяване и има спешна нужда от операция в Турция. Разиграни бяха творби на Иван Яхнаджиев, Николай Панайотов, Виктор Леви, Джоузеф Ораби, юристът-художник Румяна Недялкова, Илиян Шарков. Освен това Иван Яхнаджиев беше довел 4 деца от неговата художествена школа, които рисуваха на място, а към тях се бе присъединила Мисис България Роксана Кирилова.

На Националните награди за правосъдие освен голямата награда „Гран при“ по категории бяха връчени статуетки и на други изявени юристи и магистрати. Диригент на събитието водещата от БНР Анелия Торошанова.
В категорията „Адвокат на годината“ първи стана Владимир Пенков (от „Пенков, Марков и партньори“), а останалите номинирани бяха Валентин Калчев, Вълчо Цанков (92год), Валентина Зартова, Станислав Иванов).
„Илиев и партньори“ получи приза за „Адвокатска кантора на 2020“.  В категорията се бориха още Адвокатска кантора „Задикян и Станчев”, Адвокатско дружество „Хорозов и партньори” и Адвокатска кантора „Маргарит Мицев”.

Евгения Щъркелова от Специализираната прокуратура стана „Прокурор на годината“, а признанието за най-добър съдия получи Емануела Балевска от ВКС.
Останалите номинирани бяха прокурорите Златко Каракачанов от СРП и Пламен Пачев от ВКП, а от съдиите - Мариета Неделчева от Специализирания наказателен съд и Александър Ангелов от СГС.
Албена Шербанова взе приза за най-добър нотариус тази година. В нейната категория бяха номинирани още Весела Ивчева и Албена Наумова.

Статуетката в категорията „Млад юрист“ грабна Лена Борислалова, която в момента е действащ адвокат в  Адвокатско дружество „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“ (DGKV). Номинирани в тази категория бяха още Кристиян Стоянов, Дамян Дойчев, Нанси Дахабре и Отборът на Юридическия факултет на СУ, който участва и се нареди на 16-то място в най-голямото състезание по международен арбитраж и международно търговско право Willem C.Vis Internatinal Commercial Arbitration Moot.

Адвокат Валя Гигова получи наградата за делото „Царска Бистрица“ в категорията „Дело на годината. Състезаваха се още делото за въоръжения грабеж от дома на сестрата на цар Киро с адвокат Росица Драгинова, делото на тв водещия Иво Божков срещу фирма “Трейс” с адвокат Адриан Мурлиев и делото за избор на председател на САК срещу ВАдС” с адвокат Райна Аврамова.
Статуетката Правосъдие зад граница отиде при гръцкия адвокат Апостолос Хаджистаматис.

Специални награди получиха:
Иво Лулчев взе статуетката „Про боно адвокат“ с над 40 про боно дела за отминалата година, а консултантът на "Законът и Темида" Захари Генов бе отличен за „Адвокат в медиите“.

За принос в адвокатурата бе наградена Пловдивската адвокатска колегия като статуетката взе председателят Иван Демерджиев. За „Международно право“ бе отличен адвокат Пламен Ангелов, а за Европейско сътрудничество и интеграция статуетката отиде при съдията ни от Люксембург Марияна Кънчева, която се включи със тържествено видеообръщение на видеостената в залата.

Церемонията се осъществява с медийната подкрепа на телевизия Евроком и предаването „Темида-цената на истината“, БНР - предаването „Законът и Темида“, вестниците "Стандарт", "Труд", "Телеграф", "19 минути", бизнес списанието В2В, онлайн  медиите pik.bg, stolica.bg, blitz.bg, actualno.com, bnews.bg, blife.bg, sofiainfo.bg, temida.tv, epicenter.bg, drum.bg, dronomania.bg, big5.bg. Всички новини, glas.bg trafficnews.bg, no-comment.bg, woman.bg, "Хай Лайф" и други.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитието "София и за мен" представя първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка

Фондация "Ела и ти" отправя покана за  събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч.  ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София. Активистът  Гергана Дойчинова  споделя в "Нашият ден" колко е важно да се правят събития  с  хора с увреждания – а не  за  тях...

публикувано на 04.11.24 в 09:47

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта..

публикувано на 04.11.24 в 09:11
Валентин Вълканов

Валентин Вълканов: ГЕРБ е партията, която унифицира модела за взаимоотношения на битово ниво

В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до приемане на политиката на битово ниво, последиците от това, както и защо политиците ни изграждат взаимоотношения на "еснафлък" помежду си и с гражданите. Разговорът е провокиран от текст на Валентин..

публикувано на 04.11.24 в 09:05

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00