Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното робство

Мартин Стефанов: България е на челните места по брой трафикирани хора на глава от населението

Снимка: pixabay

На 2 декември ООН отбелязва Международен ден, напомнящ премахването на робството. Той е приет с решение на Общото събрание на ООН през 1949 г. Робството е социално-икономическа система, при която хора са разглеждани като собственост. Те не притежават лична свобода и често са подложени на принудителен труд. Робите могат да бъдат притежавани от момента на тяхното залавяне, покупка или раждане. Лишени от правото да се придвижват, да отказват да работят или да изискват заплащане за труда си. 

Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността върху премахването на съвременните форми на робство като трафика на хора, сексуалната експлоатация, детския труд, принудителния брак и насилственото набиране на деца за използване във въоръжени конфликти. Робството е официално забранено във всички държави в света, но по данни на Международната организация на труда (МОТ) в света има около 21 млн. души, които са жертва на принудителен труд.

В Международния ден на ООН, напомнящ за премахване на робството, директорът на фондация "21 България“ Мартин Стефанов говори в "Нашият ден" за съвременните роби, които не осъзнават, че са такива.

Съвременните роби

"За съжаление съвременните роби съществуват. От момента на обявяване на този ден за международен за отмяна на робството са минали повече от 70 години и хората може би си мислят, че нещата са се променили и робството е в миналото – за съжаление това не е така. Според свеотовни организации, които работят в сферата, в момента в света има повече роби, отколкото във всеки друг период от историята на света, а според някои данни това са 40 млн. души, които са под някаква форма на робство. Критериите са същите, те са 20. Ако човек загуби свободата си, т.е. не може свободно да реши дали да стои в дадена ситуация или не, и бива експлоатиран против волята си с една или друга цел – това е форма на робство.

Осъзнатост/неосъзнатост на робството

"Това е един от основните проблеми. Дори жертви на съвременното робство, наричаме го най-често трафик на хора, не осъзнават, че са били в състояние на трафик и това е най-страшното. В момента начините на "набиране на хора" са много по-различни от случвалото се преди векове. Така се случва, че жертвите влизат по собствена воля в ситуация на трафик. Един такъв модел е например чрез фалшивите обяви за работа – през последните 6 месеца виждаме направо бум..."

Къде е България в общата картина

"Много е трудно да се измери трафикът на хора в неговата цялост. Мога да кажа по данни, че България е на челните места по брой трафикирани хора на глава от населението. Това означава, че в Европа повече от може би 25-30% са българи!"

Повече за статистиките, за изводите от тях и за психологическите травми можете да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52