Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Текстилът – артистичен и авангарден, отбелязва 60-годишнина

Цветана Петрова, Неугасима жар (детайл), 1984
Снимка: nationalgallery.bg

Дни преди налагането на по-строги мерки заради коронакризата у нас, с вернисаж в Националната галерия „Квадрат 500“ - зала 19 се откри изложбата „Текстилът – артистичен и авангарден“. Този проект бе замислен отдавна, но чакаше подходящото време – разказа в „Артефир“ изкуствоведът Дочка Кисьова-Гогова.

Текстилна художествена школа в България се създава през 1959 година, а тази година се честват 60 години от основаването на катедра „Текстил – изкуство и дизайн“ в Националната художествена академия в София. Изложбата в „Квадрат 500“ е свързана с това честване и с експозицията, подредена и в галерия „Академия“.
Лаура Димитрова, Летящи килими, 2009
Колекция „ Артистичен текстил“ на Националната галерия дълги години бе непозната за широката публика. В нея са представени много талантливи автори сред които Мара Йосифова, Маруся Калимерова, Мария Кочопулос, Елисавета Иконописова, Петко Петков, Васил Овчаров, Евелина Пирева, Марияна Райнова, Цветана Петрова.

За това изкуство 80-те са време на възход. Сред новаторите е и „магьосникът на текстила“ проф. Марин Върбанов, който в първите години застава начело на специалност „Текстил“ в Художествената академия и извежда текстилното изкуство от двойното измерение до нестандартното тройно. Художникът оставя трайна диря в развитието това изкуство не само в България, а и по света.

Марин Върбанов учи своите студенти, че художественият текстил и работата с него е преди всичко начин на мислене, а неговата школа е на първо място концептуална, защото художниците, минали през нея творят изкуство, толерантно към всички материи и материали. Тази приемственост виждаме и в съвременния артистичен текстил, където рязката граница между жанрове и стилове, между гоблена и пластичната тъкан губи очертанията си. Декоративно и изящно се преплитат чрез смесване на материи и похвати с различен характер, чрез различни методи и техники.

Съвременните художници използват като изразна форма текстилната инсталация и включват неконвенционалното в съдържанието и реализациите на своите произведения. Примери в тази посока са работите на Анна Бояджиева, Лаура Димитрова, Вержиния Маркарова, Мария Киркова, Маргарита Допчева, Антония Табакова, Мила Стоева, Яна Петкова, Елисавета Ангелова и други. Тези автори превръщат в пърформанс процеса на тъкането, а творбите им с емоционални и смислови препратки, с новите, нестандартни материали придобиват авангарден характер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53