Казусът с опожарената къща, свързвана в определени исторически версии и с името на възрожденеца Тодор Минков, получила популярност в административните среди като Къщата на Шапкарева. За решението на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности за статута на обекта след пожара; За предприетите действия и плана на действие на Столичната община. Има ли нужда от изменения и допълнения в Закона за културното наследство?
Темата коментират в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет на Столична община за култура и образование, и адвокат Ивана Мурджева.
Горялата на 25 ноември стара къща в центъра на София е собственост на фирма "Фимен" ЕООД. Сградата, която е на бул. "Скобелев" 18, до 20-о училище, е запалена от клошар, по официална информация. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите пламъците са потушени и не обхваща и съседни сгради. Не е ясно дали подпалването е умишлено, поръчково за разчистване на терен, застрахователно събитие или просто инцидент? За щастие вътре не е имало хора и няма пострадали. Къщата, която е със старинна архитектура, е паметник на културата и отдавна е в аварийно състояние. Собствениците обаче до момента не са предприели никакви мерки и действия по нейното обезопасяване и възстановяване.
Чобанов припомня, че през 2002 г. фирма „Фимен“ ЕООД става собственик на Шапкаревата къща на бул. „Скобелев“ №18. Две години по-късно, през 2004 г., статутът на сградата е свален и тя е отписана от списъка с декларираните паметници на културата. От 2011 г. Столичната община и районната администрация предприемат действия за обезопасяване на сградата. В началото на тази година Столична община предприе действия по обезопасяване на сградата към училището и тротоара, а на собственика е издадено и връчено наказателно постановление, обяснява Чобанов. През март кметът Фандъкова с официално писмо поиска от министъра на културата спешно да предприеме действия по предоставяне на статут на Къщата на Шапкарева. "Апелираме към Министерство на културата без всякакво забавяне да издаде заповед, с която да гарантира статута на сградата като културна ценност. Веднага след това Столична община ще има основание да предприеме действия за изменение на подробния план от 2005 г., който предвижда изграждане на 7-етажна сграда на нейно място. Това е целта, която сме си поставили, за да гарантираме, че тази къща ще бъде запазена в автентичния ѝ вид", призовава Чобанов.
Зам.-кметът даде нови подробности по казуса: Във вторник Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) разгледа на свое заседание съдбата на обекта и взе с голямо мнозинство решение за „Къща на Шапкарева, гр. София, район Триадица, бул. „Генерел Скобелев“ № 18, ПИ 68134.1001.529" да получи статут като единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, с предварителна категория „ансамблово значение“. Искам специално да благодаря на министъра на културата г-н Банов за светкавичната реакция. Това е важна стъпка напред в усилието да се спаси сградата. След като Министърът на културата издаде заповед за статута, главният архитект на София ще предприеме нужните действия за издаване на нов ПУП, който ще защити обекта. Възможно е собственикът да обжалва новия ПУП, но в края на краищата общественият интерес трябва да надделее и сградата да получи нужната грижа, както това стана с много други знакови обекти, като къщата на Яблански, тази на Фингов и още десетки обекти, чиито собственици отговорно стопанисват старините на София, които са нашата памет и идентичност като общество.
Строителна група на общината междувременно обезопаси и изолира обекта. Нека като общество утвърдим разбирането си, че старините на София трябва да бъдат съхранени за бъдните поколения! – апелира Тодор Чобанов.
Чуйте подробности в звуковия файл.
"Безспорно Законът за културното наследство е много важен, но и много сложен закон. Защото той трябва да осъществи оперативно-ефективни и работещи връзки с други, не по-малко сложни закони, каквито са Законът за собствеността, Законът за устройството на територията, а предполагам, че активно работещата администрация ще даде отпратки и за други закони и подзаконови нормативни актове.
Трябва да се промени нагласата на собствениците на подобни обекти, да се създаде убеждението, че те имат обществен дълг, обществен ангажимент, че придобиването на една такава сграда не е просто успешна сделка, а е по-скоро поемане на ангажимент към културното наследство."
Чуйте юридическия анализ на адвокат Ивана Мурджева в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg