Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казусът с къщата на Шапкарева

Снимка: Район Триадица

Казусът с опожарената къща, свързвана в определени исторически версии и с името на възрожденеца Тодор Минков, получила популярност в административните среди като Къщата на Шапкарева. За решението на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности за статута на обекта след пожара; За предприетите действия и плана на действие на Столичната община. Има ли нужда от изменения и допълнения в Закона за културното наследство?

Темата коментират в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет на Столична община за култура и образование, и адвокат Ивана Мурджева.

Горялата на 25 ноември стара къща в центъра на София е собственост на фирма "Фимен" ЕООД. Сградата, която е на бул. "Скобелев" 18, до 20-о училище, е запалена от клошар, по официална информация. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите пламъците са потушени и не обхваща и съседни сгради. Не е ясно дали подпалването е умишлено, поръчково за разчистване на терен, застрахователно събитие или просто инцидент? За щастие вътре не е имало хора и няма пострадали. Къщата, която е със старинна архитектура, е паметник на културата и отдавна е в аварийно състояние. Собствениците обаче до момента не са предприели никакви мерки и действия по нейното обезопасяване и възстановяване. 

Чобанов припомня, че през 2002 г. фирма „Фимен“ ЕООД става собственик на Шапкаревата къща на бул. „Скобелев“ №18. Две години по-късно, през 2004 г., статутът на сградата е свален и тя е отписана от списъка с декларираните паметници на културата. От 2011 г. Столичната община и районната администрация предприемат действия за обезопасяване на сградата. В началото на тази година Столична община предприе действия по обезопасяване на сградата към училището и тротоара, а на собственика е издадено и връчено наказателно постановление, обяснява Чобанов. През март кметът Фандъкова с официално писмо поиска от министъра на културата спешно да предприеме действия по предоставяне на статут на Къщата на Шапкарева. "Апелираме към Министерство на културата без всякакво забавяне да издаде заповед, с която да гарантира статута на сградата като културна ценност. Веднага след това Столична община ще има основание да предприеме действия за изменение на подробния план от 2005 г., който предвижда изграждане на 7-етажна сграда на нейно място. Това е целта, която сме си поставили, за да гарантираме, че тази къща ще бъде запазена в автентичния ѝ вид", призовава Чобанов. 

Зам.-кметът даде нови подробности по казуса: Във вторник Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности (СЕСОНКЦ) разгледа на свое заседание съдбата на обекта и взе с голямо мнозинство решение за „Къща на Шапкарева, гр. София, район Триадица, бул. „Генерел Скобелев“ № 18, ПИ 68134.1001.529" да получи статут като единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност, с предварителна категория „ансамблово значение“. Искам специално да благодаря на министъра на културата г-н Банов за светкавичната реакция. Това е важна стъпка напред в усилието да се спаси сградата. След като Министърът на културата издаде заповед за статута, главният архитект на София ще предприеме нужните действия за издаване на нов ПУП, който ще защити обекта. Възможно е собственикът да обжалва новия ПУП, но в края на краищата общественият интерес трябва да надделее и сградата да получи нужната грижа, както това стана с много други знакови обекти, като къщата на Яблански, тази на Фингов и още десетки обекти, чиито собственици отговорно стопанисват старините на София, които са нашата памет и идентичност като общество.

Строителна група на общината междувременно обезопаси и изолира обекта. Нека като общество утвърдим разбирането си, че старините на София трябва да бъдат съхранени за бъдните поколения! – апелира Тодор Чобанов.

Чуйте подробности в звуковия файл.

"Безспорно Законът за културното наследство е много важен, но и много сложен закон. Защото той трябва да осъществи оперативно-ефективни и работещи връзки с други, не по-малко сложни закони, каквито са Законът за собствеността, Законът за устройството на територията, а предполагам, че активно работещата администрация ще даде отпратки и за други закони и подзаконови нормативни актове.

Трябва да се промени нагласата на собствениците на подобни обекти, да се създаде убеждението, че те имат обществен дълг, обществен ангажимент, че придобиването на една такава сграда не е просто успешна сделка, а е по-скоро поемане на ангажимент към културното наследство."

Чуйте юридическия анализ на адвокат Ивана Мурджева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30