Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на район "Студентски" Петко Горанов:

Липсва политическа воля на централно ниво да се решат проблемите на Студентски град

Снимка: БГНЕС

Дали и кога и как Студентски град може да се превърне в истинско студентско градче, в което търговците са изгонени от храма на знанието? На празника на район „Студентски“ – кметът Петко Горанов, разказва в "Нашият ден":

"Студентски град отдавна не е студентски. Няма решение на един – нито държавен, нито местен – орган, който да определя този столичен квартал като територия със специален статут. Нещо повече, според Общия устройствен план на София този квартал се намира в зона за високоетажно жилищно строителство. Това обаче не означава, че нищо не правим или нищо не може да се направи. Голямата новина за Студентски град е, че той вече има Кадастрална карта

Кадастралната карта е цифров регистър на собствеността, който е публичен и със съвременните средства на електронна комуникация тази публичност дисциплинира отношенията на собственост и плановете за застрояване. Със самия факт на обнародване на Кадастралната карта се дава много по-голяма възможност за граждански контрол от страна на обществото върху градоустройствените процеси на тази територия. Едновременно сме улеснени и по-задължени да спазваме градоустойствените параметри." 

"Липсва политическа воля на централно ниво да се решат проблемите на Студентски град. Мотивите са икономически интерес. Докато не се появят тези урегулирани имоти със статут на кампуси в Студентски град, нещата няма да се оправят от гледна точка на публичния държавен интерес, нито от гледна точка на студентския интерес

Горанов предложи да се търси отговор от областния управител на София, от министър-председателя и от министъра на образованието. След две писма, три срещи с министъра на образованието, две срещи с областния управител – никой не казва "не", но не последват никакви действия. 

За кампусите и статута им на публична държавна собственост, за "чисто студентските територии", за битката за Студентски град, за липсата на политическа воля на централна ниво да се решат проблемите на Студентски град – чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30